ISSN 1335-8715

27-02-2006   Lukáš Krivošík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Katolícky pôvod liberálnej ekonómie

Martin Štefunko napísal knižku, v ktorej stručne predstavuje takzvanú rakúsku školu ekonómie, ktorá je spomedzi všetkých ekonomických škôl najsilnejším obhajcom slobodného podnikania a slobodného obchodu. V knihe poukazuje na jej katolícke korene a polemizuje s dogmami dominujúcej neoklasickej doktríny.

Reakcia na príspevok

RE: a co chicagska skola?
autor: jednokto
pridané: 27-02-2006 12:17


odvolavanie sa na na mudre myslenky muzov v minulosti nie je problem..skor ako isty nedospely prvok vidim to, ze sa furt vyzdvihuje nieco, co nema velmi spolocne s tou myslienkou.... ako vieme, v stredoveku bolo dost nebezpecne byt nekatolikom, teda si viem predstavit, ze vela mudrych muzov tej doby bolo katolikov :) nuz ale Lukas sa dostava do istheo omylu,ked medzi riadkami sa snazi povedat, ze boli mudri preto, lebo boli katolici :)

je tiez nevidim racionalny dovod hovorit o viacerych slavnych v suvislosti s ich inymi charakteristikami...vela velkych muzov svojej doby boli napriklad fekalni fetisisti - Mozart, Gandhi len namatkovo - dava mi to dovod napisat clanok s nadpsiom - Fekalie - koren povodu hudby a ludskych prav? (mozno by Lukas aj suhlasil :))

ja si skor myslim, ze pre rozvoj slobodneho trhu urobili protestanti, alebo ini odporcovia rimskej cirkvi viac ako katolici.... renesancia, severne taliansko, holandsko, belgicko, svajciarsko, nemecko atd atd...

uz davnejsie som napriklad Lukasovi hovoril o istom katolickom vynaleze - nemoralnost urokov a aj urokov z urokov :)

manufaktury , bankovnictvo, slobodny namorny obchod - tieto fenomeny su skor fenomenom katolickych krajin, alebo inych?

suhlsim, ze je malicherne hladat vsade zasluhy cirkvi - Lukas ich prvoplanovo hlada vsade - financovanie kultury, rozvoj liberalneho slobodneho trhu, cakam na objavenie zakladneho prispevku cirkvi k medicine atd atd.. a aj tak nie sme nabozensky e-zin :)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group