ISSN 1335-8715

24-02-2006   Mária Nemcová   Komentáre   verzia pre tlač

Bielorusko medzi nami

21. február 2006, Minsk – bieloruská KGB previedla masové zatýkanie mladých občianskych aktivistov: „Enira Bronitskaya, Nikolay Astreiko, Timofey Dranchuk, Aleksandr Shalaiko have not been released.“ Toto sú úvodné vety e-mailu, ktorý som dostala. V tomto e-maili ma poprosil môj bieloruský kamarát, tiež občiansky aktivista, aby som šírila informáciu o náraste represálií voči bieloruskej opozícii pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Prosí ma, aby sme vyjadrili SOLIDARITU...aby sa Bielorusko dostalo medzi nás...

Reakcia na príspevok

RE: drzime palce
autor: Peter Šurda
e-mail: surda@shurdix.com
webstránka: http://www.shurdix.com
pridané: 27-02-2006 0:20


Tak skusim polopatisticky.

Cielom mafie je zarobit si peniaze (a nie pouzivat nasilie, to je len prostriedok). Momentale sa im to asi dari, lebo:
- maju prijmy z nelegalnej cinnosti, ktora kvoli svojej nelegalite (obmedzena ponuka => vysoke ceny) velmi dobre vynasa
- maju moznost hrozit nasilim, a kedze obete maju obmedzenu moznost branit sa (lebo musia dodrziavat zakon), je to pomerne lacne

Obe tieto charakteristiky paradoxne dodatocne plati obcan z dani: policia nedovoli legitimnu konkurenciu v mafianskom biznise, a ani nedovoli ludom pouzivat nasilie voci mafianom.

V anarchokapitalizme je to naopak:
- nelegalna cinnost neexistuje, takze nemaju monopolne zisky
- obete nemusia dodrzavat zakon, teda hrozba nasilim je draha

Ked chce mat mafia dalej monopol v biznise a vydierat bezbrannych ludi, musi suplovat aj to, co robi momentalne policia, t.j. potrebuje dalsie prachy. Aby sa skutocne udrzala, musela by sa podla principu "vsetko alebo nic" stat analogiou statnej diktatury. Ale takato pozicia je velmi nestabilna, ako je vidno z historie. Skratka nasilie plodi dalsie nasilie, korupciu, a financie tecu niekam "mimo". Teda aj keby sa k tej pozicii prepracovala, po nejakom case by zase bolo po nej (nech to trva aj 100 rokov).

Mafia sa teda nemusi nevyhnutne vybrat cestou, ktora v buducnosti bude znamenat jej zahubu. To zavisi od toho, na ako dlho dopredu jej sef bude planovat. Ale take "polovicate" riesenie, ako teraz (monopol v nejakej oblasti, vydieranie nejakej casti obyvatelsvta) znamena tiez zanik, lebo to nie je z coho financovat. Teda mafia moze mat v anarchokapitalizme sama motivaciu "znormalnit" svoj biznis, kvoli zisku.

S pozdravom,
Peter


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group