ISSN 1335-8715

24-02-2006   Mária Nemcová   Komentáre   verzia pre tlač

Bielorusko medzi nami

21. február 2006, Minsk – bieloruská KGB previedla masové zatýkanie mladých občianskych aktivistov: „Enira Bronitskaya, Nikolay Astreiko, Timofey Dranchuk, Aleksandr Shalaiko have not been released.“ Toto sú úvodné vety e-mailu, ktorý som dostala. V tomto e-maili ma poprosil môj bieloruský kamarát, tiež občiansky aktivista, aby som šírila informáciu o náraste represálií voči bieloruskej opozícii pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Prosí ma, aby sme vyjadrili SOLIDARITU...aby sa Bielorusko dostalo medzi nás...

Reakcia na príspevok

RE: drzime palce
autor: Lukas Krivosik
pridané: 25-02-2006 0:12


D-ecko, tvoje argumenty proti anarchokapitalizmu skor vyplyvaju z jeho naznalosti. Ja tiez nie som presvedceny anarchokapitalista, ale mnohe jeho pozicie davaju zmysel a urcite by som ho pausalne neodsudzoval.

A samozrejme, k principialne slobodnejsej spolocnosti sa da dostat postupnou evolucnou cestou. Rozhodujucu ulohu vidim v zruseni statneho monopolu na emisiu penazi. V EU sme premeskali velku sancu. Namiesto zavadzania nezmyslu, menom euro, ktoreho pravidla najsilnejsi hraci nedodrziavaju, sa mali sprivatizovat existujuce narodne meny a ich paralelne vyuzivanie malo byt umoznene na celom uzemi Unie.

V oblasti spravodlivosti je tiez mozny daleko liberalnejsi pristup - sukromne rozhodcovske sudy, sukromne vaznice, atd. Myslim, ze existencia mediacie, ak zacne mat u nas trosku tradiciu a nadobudne vaznost, povedie k postupnej zmene kultury pravnych sporov.

Ak mi v .tyzdni vytvoria priestor, chcem tam v blizkej dobe otvorit prave tieto problemy. Chcem tam ukazat priklady statkov, ktore ucebnice (od Liseho po Samuelsona) povazuju za verejne, ale niekde na svete ich poskytuje naopak sukromny sektor...

A este jedna vec: anarchokapitalizmus znamena absenciu statu, nie absenciu poriadku.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group