ISSN 1335-8715

24-02-2006   Mária Nemcová   Komentáre   verzia pre tlač

Bielorusko medzi nami

21. február 2006, Minsk – bieloruská KGB previedla masové zatýkanie mladých občianskych aktivistov: „Enira Bronitskaya, Nikolay Astreiko, Timofey Dranchuk, Aleksandr Shalaiko have not been released.“ Toto sú úvodné vety e-mailu, ktorý som dostala. V tomto e-maili ma poprosil môj bieloruský kamarát, tiež občiansky aktivista, aby som šírila informáciu o náraste represálií voči bieloruskej opozícii pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami. Prosí ma, aby sme vyjadrili SOLIDARITU...aby sa Bielorusko dostalo medzi nás...

Reakcia na príspevok

RE: drzime palce
autor: Lukas Krivosik
pridané: 24-02-2006 21:18


"ked ty neuznavas iste prava to je tvoja vec, ale nespajaj prosim boj obcianskych aktivistov v bielorusku s nejakym narodnym divadlom u nas, je to naozaj trapne."

Ja som ti len odpovedal na tvoju narazku o humanrightizme. Bielorusi bojuju za demokraciu a najzakladnejsie LP. Prave ty si spojil ich boj s humanrightizmom. Toto ale pride az za par rokov, ked ich boj bude uspesny. Ak teda uspesny bude.

"pravo mat ucast na zivote spolocenstva"

To je co za pravo??? Pokial viem, tak moznost ucastnit sa na zivote spolocenstva sa odvija od LP 1. generacie: peticneho prava, zhromazdovacieho prava, pasivneho a aktivneho volebneho prava, atd. Naco tu konstruovat nejake nove pravo.

Prave ako pravnik samozrejme viem, ze ludske prava 1. a 2. generacie si odporuju a vynutenie tej druhej generacie sa da len posliapanim tej prvej generacie. To ma inak naucil sef Medzinarodnej organizacie pre ludske prava (IGFM). To su taki, co prave pomahaju Bielorusku...

Kvoli tomu, ze medzi 1. a 2. generaciou LP existuje konflikt, sa v pravnej teorii hovori o hierarchii prav podla generacii. Sudy maju rozhodovat tak, ze pravo 1. generacie ma prednost pred pravami 2. a 3. generacie.

Tu je ale zaujimavy jeden fakt: v judikature Europskeho sudneho dvora sa coraz viac zacina uplatnovat velmi nebezpecny pristup povazovania vsetkych troch generacii ludskych prav za rovnocenne.

Ten druhy clanok som samozrejme, cital tiez a pochopil som ho uplne inak ako ty. Pochopil som ho ako vyzvu konzervativcom, aby sa medzi sebou nehadali kto je vacsi konzervativec a aby nezabudli, kto je ich skutocny nepriatel.

Kedze autorka je clenka KDMS Trnava, kde bol clenom aj Peter Friso, hned mi napadlo, ze mysli nas nedavny interny spor o podstatu konzervativizmu.

Takze si to vysvetlujes cele zle.

Mimochodom, vies ako sa tie socialne prava dostali do medzinarodnych dokumentov? Dostali sa tam zo sovietskej ustavy, lebo ZSSR by robilo po vojne obstrukcie napr. pri schvalovani Charty OSN a podobne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group