ISSN 1335-8715

14-02-2006   Peter Gonda   Ideológia   verzia pre tlač

Klasický liberalizmus ako spojenec konzervativizmu

Je to už 16 rokov odvtedy, čo sme sa zbavili reálneho socializmu (pút neslobody) a stali sme sa súčasťou Západu. Dnes so znepokojením pozorujeme, že práve zo Západu k nám prenikajú iné formy socializmu. Nie sú totalitné a priamo obmedzujúce osobnú slobodu či dobrovoľné výmeny na trhu. Ich skrytejšie podoby a demokratické prestrojenie sú však rafinovanejšie, pre mnohých akceptovateľnejšie, a tým pravdepodobne aj dlhodobo udržateľnejšie a nebezpečnejšie.

Reakcia na príspevok

Socializmus
autor: Dušan
e-mail: dusan.mihalik@slovnaft.sk
pridané: 15-02-2006 10:21


Kde konzervatívci nezvládnu svoju spoluprácu s liberálmi vzniká socializmus. Príklad - Slovensko 2006. Konzervatívne KDH sa nedokáž dohodnúť s liberálnejším SDKÚ a už nám tu kuká ako víťaz Ficov Smer.
Socializmus vznikol v 19. storočí ako reakcia na svoju dobu, keď boli značné zmeny v technike, spoločenských vzťahoch a v sociálnej oblasti. A hlavne sociálne problém boli v priebehu 19.storočia veľmi výrazné (masový nástup priemyslu, rozširovanie miest s integráciou veľkého množstva obyvateľov vidieka, vznik masovej dopravy -železnice, výkonné parníky, metro). A mnohím ľuďom sa naozaj ťažko žilo (podvíživa detí bola v chudobných rodinách úplne bežná) a hľadali nejaké riešenie. Rozšíril sa tak socializmus. S dnešným sa však nedá porovnať. V 19. storočí sa skutočne umieralo od hladu a, i keď sa situácia vo vyspelých štátoch koncom tohoto storočia zlepšovala, stále nebola ružová. USA a Veľká Británia sa dokázali vyrovnať s týmito problémami viac, iné štáty menej (Francúzko, Nemecko) a niektoré ostali takmer úplne mimo trendov 19.storočia (Rusko - ktoré beznádejne zapadlo vo feudalizme a nástup kapitalizmu tam bol obmedzený). A preto pokračovalo 20.storočie nástupom socializmu z východu od najslabšieho článku - Ruska, kde ľudia hľadali východisko zo svojej zúfalej situácie a cez Lenina sa dostali ešte do horšej.
S článkom úplne súhlasím len by som chcel upozorniť na iný význam slova "socialimus" v 19. a 21. storočí. Dnes už aj tí najchudobnejší ľudia vo vyspelých štátoch žijú v neporovnateľnejšie lepších podmienkach ak priemerný robotník na konci 19.storočia.
Jedinú výhradu mám k slovnému spojeniu "morálny úpadok"
Tu podľa mňa platí: "Starším ľuďom sa zdá, že dobré časy s nimi odchádzaju a mladším, že dobré časi s nimi prichádzajú". Je to podľa mňa jednoducho vec pohľadu a ten určite nebude rovnaký pre väčšinu ľudí.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group