ISSN 1335-8715

07-02-2006   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.

Reakcia na príspevok

RE: TKKBS
autor: jednokto
pridané: 13-02-2006 16:03


pokial si dva zakony rovnakej sily odporuju, dohry vstupuju dva principy:

Lex specialis derogat lex generalis (zakon specialny ma prednost pred zakonom vseobecnym) - Lukas prosim oprav mi sklonovanie, lebo latinska gramatika mi uz z halvy vyfucala :)

tento princip znamena, ze pokial vseobecny zakon hovori "A", specializovany zakon a jeho "B" ma prednsot. napriklad v obchodnomz akonniku moze byt upravena kupna zmluvy, ale v specialnom pripade (nakup zbrani), maju prednost ustanovenia specialneho zakona (zakon o zraniach a strelive). Teito specialnezakony vacsinou davaju prisnejsie podmienky ako vseobecne.

naznaky tohto principu casto najdes v zakonoch takto"..bla bla bla bla AK OSOBITNY ZAKON NEUSTANOVUJE INAK". tu priamo jeden (vseobecny) zakon vopred predpoklada, ze specialny zakon moze urcit inu, vacsinou prisejsiu upravu.

Pokial by neslo o "konflikt" vseobecneho a specialneho zakona, ide o princip lex posteriori derogat lex priori - teda ze zakon neskorsi rusi zakon skorsi - to je jednoduche. Tento princip sa casto pouzival tesne po revolucii - mal si zakon o miestnej sprave alebo spravny poriadok, ktory furt hovoril o miesntych vyboroch alebo o obvodoch atd. Neskorsi zakon, ktory reformoval miestne struktury (napr. zrusil miestne obvody a zriadl hoci aj zupy) ma prednost, teda hoci sa v takom zakone hovori o vyboroch, tie neexistuju a ich kompetenciu prebral iny, novy organ, ktory vznikol na zaklade noveho zakona.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group