ISSN 1335-8715

07-02-2006   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.

Reakcia na príspevok

RE: Homília
autor: D
pridané: 12-02-2006 21:37


"...otec kardinál správne priznáva, že všetci sme ľudia, všetci sme omylní. Rozdiel je v tom, že veriaci si to uvedomí a prizná a nechá sa radšej viesť Bohom (ktorého na zemi reprezentuje Cirkev ako mystické telo Ježiša Krista)."
Problem je len v tom, ze ten "omyl" spociva v odkloneni sa od vopred danej a nedoknutelnej doktriny.(neplati to pre kazdeho veriaceho). A tu doktrinu, voci ktorej sa omyly deje formuluju ctihodni otcovia.
Navyse, problem nevidim v tom pripade, ak taketo naroky kladu na tych, co o to stoja. Problem je tam, kde sa tymto narokom snazia podriadit celu spolocnost.

"Neveriaci mnohé tieto veci za škodlivé nepovažuje a ak aj áno, necíti žiadnu potrebu ich eliminovať lebo hoci sú škodlivé, častokrát sú príjemné."

Prilis vseobecna veta. Ano mnohe veci prijemne su a otcovia nemaju potrebu preukazat ako a komu ono prijemno skodi. Jedine nanajvis nejakej spolocnosti, ktorej chcu "dobre", ale bez toho, aby boli, v niektorych pripadoch, ochotni zohladnit individualne dosledky, pripadne tuzby a zaujmy tych, ktori su clenmi onej spolocnosti.

"Áno, Boží služobníci dostali kompetenciu byť Božím hlasom na zemi od Ježiša Krista, Božieho Syna."

Ako to vies? Jednoducho tomu veris. Co je OK, ale precoby mali pre mna (hoci ako neveriaceho) predstavovat inu autoritu, akou sa moze byt ktorikolvek ini jednotlivec, teda nie autoritu spocivajucu v "absoltunosti" toho, co hlasaju, na co maju patent, ale v ich ludskej stranke a v tom, ci to, co hlasaju je naozaj naplenim moralnych kriterii, ktore kladiem ja.

"Tu nie sú žiadne pochybnosti o tom, čo je správne."
To je zial nemyle, opat sa ukazuje, co to znamena ako otec Tomko hovori o omylnosti. To je iny vyznam omylnosti, v aku veri liberalne zmyslajuci clovek.

"Boh a ľudia čo ho počúvajú vedia, rozlíšiť dobré od zlého a nepotrebujú riešiť dilemu "čo sa mi páči", "čo mi je po chuti". Túto dilemu majú "tí druhí". Ale časom sa všetko vyjasní."

Tuto dilemu maju vsetci, ked prijmu to, co im ponuka cirkev tak len preto, ze je to "podla ich chuti" a "paci sa im to". Pre nic ine. Takze nie su v inom postaveni ako ti "druhi". Opat nevidim problem ani v Tvojom pohlade, pokym sa (prirodzene a) rozdielne potreby tych druhych automaticky nestavaju na "druhe" miesto ako menejcenne, bez toho, aby sa skutocne posudili ich dosledky, nie na nejaku metaforu "spolocnost", ale na tych, ktori Tvoria tuto spolocnost, jednotlivci.

"Slová o nastupujúcej kultúre smrti nie sú prázdne. A obrana voči nej je nevyhnutná." atd.
Toto mi prosim vysvetli. Nemusis davat tam davat beletristicke ozdoby. Ja si na to nepotrpim, skor naopak. Bibliu si mozem kedykolvek prelistovat, na co mi je jej kopirovanie. Ja chcem vediet ako jej rozumies Ty a co si z nej odnasas do realneho zivota.

"Ja viem, D, že tieto veci ti asi nič nehovoria"
Zabudol si zrejme, v akom prostredi som vyrastal ;-)

"ospevovaná sloboda rozhodovania bez ohľadu na to, či je v súlade s Božími princípmi nie je predsa len niečo menej ako život."
Z mojho pohladu bez ohladu na to "čo sa páči" a "čo im je po chuti" otcom a ti, co svoj vkus a chute podriadili im. Ale rozhodne s ohladom na to, ake ma uplatnovanie tejto slobody dosledky pre inych(ludi, citiacich ludskych bytosti, bytosti s tuzbami a zaujmami...). A podla tohoto kriteria mevyznievaju niektore poziadavky, ktore sa vynucuju vo vztahu k neveriacim alebo inovercom, hoci nie priamo prostrednictvom otcov, zrovna moralne.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group