ISSN 1335-8715

07-02-2006   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.

Reakcia na príspevok

Homília
autor: Braňo Sepeši
pridané: 12-02-2006 10:49


Celkm dobré vysvetlenie, prečťo sa treba riadiť Magistériom RKC podáva vo svojej aktuálnej homílii kardinál Tomko:

...Hriech je podstatne a v prvom rade neposlušnosť voči Bohu. Pokušenie odvrhnúť Božiu svrchovanosť a osvojiť si moc a právo určovať a rozhodovať, čo je dobro a čo je zlo, je v nás osobne i v našej kultúre veľmi silné. “Budete ako Boh, poznáte (v biblickom zmysle: určite, rozlíšite) dobro a zlo” sa považuje za znak pokroku a slobody. My rozhodujeme, čo je dobro a čo je zlo: “Podľa mňa to nie je zlo”, “mne sa to páči”, “to mi nie je po chuti”. V mene svojej individuálnej slobody si žena nárokuje právo zničiť vlastný plod, lebo –ako tvrdí- to je predsa jej telo tak ako mandle, aj keď tu ide o živú ľudskú bytosť. Nie Boh, nie základné práva a dôstojnosť ľudskej osoby, ale štátna a medzinárodná spoločnosť rozhoduje svojimi zákonmi o tom, čo je dobré a čo zlé. Tak je to napríklad v bioetických otázkach, keď sa pomaly dovoľuje eutanázia a blížime sa ku klonácii človeka, k plodeniu detí v skúmavke, ku genetickej manipulácii. Človek a spoločnosť si osvojujú právo života a smrti, hrajú sa na stvoriteľov: “Budete ako Boh!”. Ale pokušenie fyzickej a technologickej nadvlády sa uplatňuje aj na sociálnom a politickom poli, keď sa vedecký pokrok zneužije na mocenské ciele a zabudne sa na etické a mravné principy. Platí viac právo moci ako moc práva. Pritom nesmieme zabudnúť, že aj my ľahko podliehame v každodennom živote rajskému pokušeniu, keď odmietame Boží zákon a dávame sa zviesť ovocím, ktoré sa nám zdá vábivé, chutné, neškodné a užitočné; keď zahlušíme hlas svedomia a dáme sa zviesť tým, čo sa predstavuje pokrokové, módne, výhodné, ideologicky odôvodnené.
Boj o mravné hodnoty človeka a spoločnosti nie je prázdne “moralizovanie”, ale boj o jestvovanie a šťastie človeka, boj o jeho slobodu, o slobodu svedomia, boj o dôstojnosť človeka. Je to boj o mravnú pravdu a dobro proti mravnému zlu, proti duchovnému malomocenstvu, boj o pokoj srdca a zdravú kvalitu života. ...

Jozef kardinál Tomko

čítajte viac:
http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=2006021200...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group