ISSN 1335-8715

07-02-2006   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.

Reakcia na príspevok

Jozefovi 10-02-2006 23:54
autor: D
pridané: 11-02-2006 13:36


Bud si pragmatik a potom Ti davam uplne za pravdu a pripustam svoju povrchnost, alebo pragmatik nie si a potom ti musim "oponovat" ;-)

Dobre. Zacnem inak.(stranim sa teraz uplne pragmatizmu,nech to nekoplikujem) Clovek rozmysla v symboloch, preto hovorime o symbolickom myselni. V nasom jazyku pouzivame symboly. To je ta uzasna vymozenost ludskeho mozgu. Bez nej by sme sa nepohli z miesta.

Pragmaticky. Ked sa pozerame na nejaky predmet, spaja nas s nim skusenost, preto vieme povedat..."javi sa mi to ako ako X"...co je to iste ako keby si povedal ze, "toto je X"...a v tom ako sa ti to javi sa rozhodne mylit nemozes. Medzi Tebou a Tvojim okolim prebieha interakcia, ktora znamena nejake nervove stavy a urcite nervove stavy znamenaju "pocit/presvedcenie ze nieco vidis, ze je to prave Fero,slnko,pes"

Nebyt "abstrakcie", zase nepragmaticky "selekcie" nielen urcitych nervovych stavov, ale aj "uspokojenia" sa tymi, co mas k dispozicii, tak nevidis, nepocujes, nehovoris, nemyslis...
Cize abstrakcia je uz tu. Uplne "prirodzena".

Teraz k tej fyzike.

"To ze jej zakony su formulovane pre uzavrety system este neznamena, ze je to abstrakcia."
Nuz zial obavam sa, ze to nutne presne toto znamena.(ved si to povedz inak, abstrahujeme od...)

"ze fyzikalne zakony su odvodene od naseho nedokonaleho pohladu na svet este neznamena abstrakciu."
Teraz neviem co ti mam na to povedat. Z pragmatickeho hladiska by som ti dal za pravdu(tazko sa to formuluje, skusim nejako takto : nas pohlad na svet je "abstrakcia" a od nej "abstrahovat" nemozes resp. pojem abstrakcia je zbytocny, rovnako ako pojem nedokonaly pohlad na svet atd.)
Z pohladu vacsiny vied by som Ti mal ale oponovat. Uz len charakter nasho myslenia je abstrakcia. "Svet" resp. "veci" nemozno postihnut v celej ich komplikovanosti a pri formulovani zakonov sa predsa stanovuju uz len podmienky, za ktorych plati a pod.
Pojem pritahovania sa telies, hmotnosti, sily, elektromagnetickeho pola, prudu, napatia, padu...to je uz abstrakciou vo vztahu k existujucemu poznaniu. A existujuce poznanie je "abstrakciou" sveta, s ktorym interagujeme a ktory racionalizujeme.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group