ISSN 1335-8715

07-02-2006   Lukáš Krivošík   Komentáre   verzia pre tlač

O Dzurindovi, líške a škorpiónovi

Mikuláš Dzurinda ohlásil, že prezídium jeho strany odmieta zmluvu o výhrade vo svedomí a KDH, pre ktoré ide o programovú prioritu, následne oznámilo odchod z vládnej koalície. Kto mal po všetkých tých dlhoročných podrazoch Dzurindu voči vlastným koaličným partnerom i straníckym kolegom ešte ilúzie o jeho charaktere, ten musel po jeho tlačovke definitívne precitnúť.

Reakcia na príspevok

RE: rovnost prav
autor: Lukas Krivosik
pridané: 08-02-2006 18:38


Ale ved zmluva o vyhrade svedomia nie je o financovani cirkvi. Ano najcistejsie by bolo, keby bolo plne sukromne skolstvo a zdravotnictvo a v ramci systemu by mohli existovat zariadenia, kde sa taketo veci nerobia.

Ale dnes je tato zmluva riesenim a priestor ochrany pred statom zvacsuje. Inak, nie celkom rozumiem niekolkokrat spomenutemu faktu, ze zmluva sa miesa do zmluvnych vztahov. Ale ved vsetky medzinarodne zmluvy roznymi sposobmi ovplyvnuju zmluvnu slobodu na Slovensku.

A dalsia vec, podobna zmluva ako so Svatou Stolicou bola (takmer v identickom zneni) pripravena na podpis aj s ostatnymi registrovanymi cirkvami, takze ziadnu diskriminaciu nekatolikov tu nevidim.

Inak, ja povazujem debatu o inych modeloch cirkevneho financovania za uplne legitimnu. V tomto zmysle sa vyjadril aj Gavenda, aj Cirkev. A v KDH myslienku odluky vraj podporuje prave Julius Brocka.

Mozno by Cirkvi len pomohlo, keby sa musela viac obracat a nepovazovala svoju rolu v spolocnosti za raz a navzdy danu.

Je velmi dobre mozne, ze krestania napokon dospeju k libertarianskemu rieseniu - a tym je secesia od statu. Tak ako to raz uz urobili - na sklonku rimskej rise.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group