ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: ekonomia a moralka
autor: Lukas Krivosik
pridané: 08-02-2006 11:35


Pablos, nehnevaj sa, ale to je neskutocna zadubenost, co tu predvadzas. Neodovodnena, zato slepa viera v statne riesenia.

"To znamena, ze ak bude vysoka kultura dostupna pre siroku vrstvu spolocnosti - nech neda ani korunu."

Ved prave trh demokratizoval vysoku kulturu tym, ze umoznil vznik CD-ciek, televizie a rozhlasu, kde si mozu siroke masy, co cely zivot nevystrcili nohu so svojho lazu pozriet vysokokvalitny divadelnu hru (robi to napr. CT i STV), mozu si na CD kupit vaznu hudbu a do omrzenia si ju pustat...

"Ale ak si myslis ze porovnavanie Rakusko-Uhorska s dnesnym stavom je ok, tak je niekde problem."

Rozdiel je v tom, ze Rakusko-Uhorsko bolo ekonomicky omnoho slobodnejsie, nez dnesne Slovensko. A trh a sukromna iniciativa a mecenstvo mali na starosti aj sluzby, ktore neskor outcrowdoval stat.

"Doteraz len viem, ze tu kulturu podporovalo mestiactvo. Ale odpoved z kade ziskalo to mestiactvo peniaze, chyba."

Ved zo svojich ekonomickych aktivit. Alebo uz aj mestianstvo financoval stat? Pokial ide o slachtu a Cirkev, tiez nemuselo ist o "Zwangsfinanzierung", napr. Jan Frantisek Palffy prestavoval bojnicky zamok a nakupoval pren zbierky jednak z vynosov z akcioveho trhu, jednak z vynosu, ktore mu priniesli nim otvorene uholne bane v Handlovej.

Goticke katedraly boli zase financovane z predaja odpustkov, o ktorych si mozeme mysliet cokolvek, ale Cirkev mala proste ten prijem zo ziskovej sluzby, ktoru financovala.

Samozrejme, slachta a biskupi mali casto vysady, museli na nich robit sedliaci a podobne. Ale dolezite je, ze tu bol konkretny zadavatel, ktory platil svojimi peniazmi. Dnes je to anonymny statny uradnik, pripadne este kamaratske mafie umelcov, ktore si navzajom posuvaju peniaze.

"zo sucasnosti Lukas nenasiel priklad, ktory by ukazal ze bez statnych prostriedkov to funguje, pretoze to nefunguje nikde."

Funguje to napriklad v Lasicovom divadle. Poslem ti link na jeho nazor na to, ci stat ma financovat kulturu???

A funguje to aj tu:

http://www.singaporeopera.com.sg...

Ale urcite si nevystrielam vsetky argumenty na tomto fore. Pockaj si na moj velky clanok pre .tyzden.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group