ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: ekonomia a moralka
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-02-2006 23:07


Za Rakusko-Uhorska financovalo umenie mestianstvo, teda stredna vrstva. Od opery, cez divadla az po galerie. Pise o tom Stefan Zweig vo svojej knihe Svet vcerajska. A spomina ovela viac. Je to mudra kniha, vrelo ti ju odporucam. Spominam ju tu uz po tretikrat preto, lebo Zweig sa ako Viedencan a spisovatel na kulturu silne sustredil.

Statne kulturne granty ako systematicky nastroj kulturnej politiky sa na nasom uzemi objavili az za madarskej republiky rad. Ale po jej potlaceni bola kultura financovana jednak z toho, co si na seba zarobila a jednak z prispevkov donorov, po cele obdobie prvej republiky. Netvar sa, ako keby pred rokom 1948 neexistoval na planete Zem zivot.

A mozes byt pokojny. Zweig nie je neokon;-)


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group