ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: SME
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-02-2006 18:20


Pocuvaj ma Picaso, neviem, co vies o dejinach umenia, ale Vieden bola pred sto rokmi vacsou metropolou kultury i vzdelania, nez je dnes.

A stat tam pri miere prerozdelovania 8% naozaj zabezpecoval len obranu, vynutitelnost prava a este mozno naklady dvora, aby si Ferenczjozska mohol valat sunky v Schonbrunne. Takze mi vysvetli, ako to vtedy dokazali a ci sme my dnes horsi?

Su Americania horsi od nas Europanov, ked dokazali vybudovat velkolepe umelecke zbierky a stanky kultury ako Metropolitne muzeum alebo Gettyho rekonstrukcia Caesarovej vily v Kalifornii???

Preco to u nas nikto nerobi? No lebo ta sluzba je vynata z trhu a poskytovana ako verejna sluzba statom, tak naco by to niekto robil. Ostatne, to neznamena, ze to niekto nezacne robit aj za dnesnych okolnosti zajtra alebo pozajtra.

V Singapure maju uz 15 rokov operu, plne financovanu zo sukromnych zdrojov. A to je institucia, ktora tam prekvita, aj ked je to cudzorody prvok, umelo zasadeny do ineho kulturneho okruhu.

Samozrejme, aj oni si postavili operu, az ked sa postavili hospodarsky na nohy. Keby tam stat staval operu v case, ked bol Singapur iba rybarskou dedinou, zamorenou malariou, asi by neprezila. A ludia by pravom mali ine problemy, ako operu.

Takze ja nehovorim, ze to bude bez statu jednoduche, ale casom bude bez statneho financovania kulturny zivot daleko bohatsi. A ked uz si mi napisal, ze ma Kirschnerka nepodporila, precitaj si komentar Misa Kascaka v najnovsom .tyzdni. A precitaj si jedno zo starsich cisel, kde pise ako sa z neho stal riaditel sukromneho divadla, nezavisleho od statu.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group