ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: SME
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-02-2006 2:00


"to sa mi paci :-) studujes jednu ekonomicku skolu dokola, jeden zdroj do nemoty bez snahy konfrontovat s realitou a inymi skolami."

No, ak sa neustale dokazuje, ze jedna skola ma pravdu a ine sa stale znovu a znovu mylia, tak si myslim, ze je rozumne venovat zvysenu pozornost prave tej, ktorej predpovede sa plnia.

Inak, ja poznam neoklasicku ekonomicku teoriu. Len je problem v tom, ze ona sa myli aj pokial ide o minulost. Mainstreamovi ekonomovia, ako Samuelson sa nepozeraju na realitu, ale prepisuju ju, aby vyhovovala ich teoretickym pohladom.

Mne sa skurocne zda metodologia "Rakusanov", ktora vychadza z analyzy konajuceho cloveka, rozumnejsia, nez metodologia ekonomie hlavneho prudu, ktora ludske preferencie redukuje do abstraktnych matematickych modelov.

Dobry priklad ako neoklasici prepisuju realitu: Samuelson obhajuje vo svojej slavnej ucebnici verejne statky tvrdenim, ze nikto nebude na slobodnom trhu prevadzkovat namorny majak, preto to musi robit stat. Rothbard mu na historickych faktoch dokazal, ze sukromne majaky boli pomerne bezne a prosperovali.

To iste je aj moj argument proti subvencovaniu umenia zo strany statu. V minulosti ho stat nesubvencoval a bolo casto kvalitnejsie, nez to co financuje stat dnes.

Myslim, ze tvoj rozhorceny "kam-sa-podela-laska" pristup, ktory tu predvadzas je akosi neodovnodneny a tato forma zbytocne zatazuje obsah nasej debaty.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group