ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: SME
autor: Lukas Krivosik
pridané: 06-02-2006 1:42


Myslim, ze Jozef mal skor namysli automobily, ktore sa naozaj vyrabaju "remeselne" v limitovanych seriach a ako umelecke kusy. A tie naozaj dotovane nie su.

"A este k predoslemu, to co je umenie je tazko urcit. Samozrejme, su ludia, ktori studuju niekolko desatroci urcite odvetvia umenia a vedia veeelmi dobre posudit hodnotu a kvalitu umenia. Takze urcita objektivita tam je. Tak ako vie odbornik zhodnotit uroven analyzy resp. vedeckeho diela, tak vedia aj kritici hodnotit malby, basne a ine veci."

Ja suhlasim, ze okrem subjektivistickeho pohladu, ktory obhajujem ja, je tu este pohlad objektivnych kriterii, ktore sa kladu na predmet, aby bol povazovany za umelecky kus. A ze tieto objektivne kriteria sa nejak evolucne vyvinuli.

Ale problem nastava vtedy, ked sa z expertov na umenie stava kamaratska mafia, kde si v grantovej komisii navzajom prihadzuju kseftiky. A o tomto je napr. ta vec s literarnymi casopismi, ktoru mi tam Porubjak spominal, ze je v grantovej komisii a ze bez statnej pomoci by neprezili.

Tie nase literarne casopisy posobia presne ako kamaratske mafie, kedy si redaktori uverejnuju diela len svojich kamaratov, kde nema do tohto kruhu sancu preniknut nikto zvonku. Ver mi, viem o com hovorim.

Pre porovnanie (lebo opat si mi podsunul, ze nase politicke "teorie" neboli nikde realizovane), za Rakusko-Uhorska existovali renomovane (sukromne) noviny s nazvom Neue Freie Presse, ktorych sefredaktor mal ambiciu vybudovat najlepsie kulturne noviny v nemecky hovoriacom priestore.

NFP uverejnovali hrube literarne prilohy s basnami a prozami najlepsich spisovatelov svojej doby, plus recenzie inych umeleckych eventov. A boli velmi otvoreni. Bol si dobry, uverejnili ta...

Preco by to nemohol dnes nejaky dennik zopakovat a okrem bezneho servisu mat aj silnu kulturnu prilohu. Ked SME moze vydavat knihy za dumpingove ceny, preco by nemohlo casom robit aj toto?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group