ISSN 1335-8715

18-05-2004   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Thatcherizmus ako „reforma myslenia“

Reformy legendárnej M. Thatcher inšpirujú ešte aj po 25 rokoch po celom svete. Čo však imponuje viac než zmeny inštitucionálneho rámca pre štát a ekonomiku, je hodnotový posun britského obyvateľstva, ktorý sa udial počas 18-ročnej vlády konzervatívcov.

Reakcia na príspevok

RE: Pozor!
autor: Dewey
pridané: 20-05-2004 9:40


"Dewey, ak to mam zhrnut globalne, tak ty vlastne tvrdis, ze sucasny kapitalizmus smeruje k akejsi tyranii, lebo zjednodusene povedane nuti ludi nahanat sa za peniazmi."

Kapitalizmus nesmeruje, kapitalizmus je smerovany ;-) az na tento detajl si to pochopil.

"Prave tento globalny kapitalizmus umoznuje rozmanitost a pestrost, lebo vdaka tym, co vidia uspech cez peniaze, spolocnost bohatne a viac sa tak ujde aj tomu, kto ma ine ciele."
Pestrost v tovaroch a sluzbach, ale urcite nie pestrost v sponatanych prejavoch jednotlivca.

"Pre mna je fascinujuce, ze na Zapade niekto moze robit trebars cely zivot plavcika na plavarni a uzivi ho to, moze si z toho kupit byt a tak podobne. U nas je to brigadnicka robota pre studentov."
U nas je vacsina sluzieb slabo platena, suvisi to so strukturov prijmov a vydajov. Ak mam ledva na pokrytie existencnych potrieb sotva budem plytvat prachmi na nejake sluzby ktore smeruju ku konfortu. Zabezpecim si ich sam, alebo poprosim o pomoc bliznych svojich.

"Kapitalizmus nenastoluje totalitu, naopak umoznuje roznorodost. Aj globalizacia je len pokracovanim tebou spominanej delby prace."
To je v poriadku. Problem je len v tom, ze pokym politicke mechanizmy len sotva presahuju narodne staty s cim suvisi aj obmedzeny dosah moci ovladanych, ale dosledky globalizacnych procesov sa ovladanych priamo dotykaju. Nemozu "hovorit" do pravidiel ktorych dosledkom celia, tie formuju predovsetkym nadnarodne institucie odtrhnute od vole vacsiny, ktore ovladaju najsilnejsie zaujmove skupiny. Riesenim nie je branit globalizacii, riesenim je podrobit ju politickej kontrole dat moc opat do ruk verejnosti nie len socialnoinzinierskym vizionarom a nenasytnym tygrom. Riesenim nie je ani bezhlava centralizacia moci, ale presuvanie kompetencii na tu uroven, ktore zabezpecia najlepsii dosah pre ovladanych. Najvyssia instancia moci, ktorou bol dlho narodny stat uz vdaka tomuto nie je opodstatna.[ale dovod na rusenie a zanik narodnych statov to tiez nie je].
Situacia je podobna, ako ked pocas rannokapitalistickych vztahov ovladala najsilnejsia mensina moc na narodnej urovni a vnucovala vztahy, ktore jej nahravali do karat.[Podobne to bolo samozrejme aj smerom do davnejsej minulosti]


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group