ISSN 1335-8715

30-01-2006   Pavol Zlatoidský   EUtópia   verzia pre tlač

Švédsky model

V ostatnej dobe sa akosi často objavujú v ústach niektorých slovenských politikov ódy na takzvaný švédsky model, a dokonca tendencie na zavedenie podobného experimentu na Slovensku. Žijem vo Švédsku ôsmy rok, a tak na vlasnej koži zažívam, ako tento model (ne)funguje v praxi, som svedkom jeho pomalej, ale istej degenerácie a tento môj príspevok má byť veľmi dôrazným varovaním pred akýmikoľvek experimentmi typu Made in Sweden.

Reakcia na príspevok

RE: Pre zaujimavost
autor: Braňo
pridané: 06-02-2006 0:03


Plne suhlasim, zacali sme sa bavit o nicom.

Co sa tyka statistik a reality, tak samozrejme je to relativne. Staty mozu byt "naj", ale vzdy len v porovnani s inymi a skusenost moze byt takisto odlisna od reality. Na Slovensku je to takisto zname.

Tym neorakusakom som myslel to, ze si privrzenec neorakuskej ekonomickej skoly. No a vychadzajuc zo Saya tato skola tvrdi, ze nadvyroba pri trhovom mechanizme jednoducho neexistuje. Je uplne zbytocne sa bavit o akychkolvek ekonomickych temach, kedze automaticky predpokladam, ze mame aspon aky taky prehlad.

Cim sledujeme rast alebo pokles cien tovarov? Ukazovatelmi inflacie. Ak by sme aj pozreli ukazovatel globalnej inflacie (co uz samo o sebe je skoro nic nehovoriaci ukazovatel) tak je urcite nad nulou.

Ak by ceny klesali (deflacia), ako hovoris, tak by bolo cele svetove hospodarstvo v riadnej kasi, podobne ako Japonsko, ktore sa vsak z deflacie uz dostalo (uvidime kolko im to vydrzi hehe).

Preto tiez hovorim, zbytocne by sme do toho vrtali, nikam to neviedlo. Trebalo by pozerat na ciastkove trhy. Klasicka nadvyroba v polnohospodarstve (subvencie), v automobilovom priemysle a pod. Ale rozprava o globalnej nadvyrobe... Problem predat, ktory determinoval zaciatok moderneho marketingu typu Kotler, je od konca 60. rokov... Ja to spajam skor so saturaciou trhov...

"Musim ta upozornit na to, ze napr. vo Svedsku uz ziadna textilna fabrika neexistuje, hoci dvadsat rokov dozadu, by sme tu urcite nejake nasli. Nizkovzdelana pracovna sila v zapadnej Europe je velmi draha a pochybujem, ze by nejake kvoty Cine zachranili pracovne miesta v zapadnej Europe. "

Mna nemusis upozornovat. Naozaj to nema vyznam. USA a EU potrebuju cas na restrukturalizaciu priemyslu. Mozem ti poslat detailne cisla ake su dvojciferne narasty exportu textilu do USA. Za par rokov prisli o pol miliona pracovnych miest v textile a tie len tak rychlo nenahradis. Toto si oni uvedomuju a preto budu kvotami a inymi opatreniami brzdit cinsky import textilu, i ked kvoty mali byt definitivne fuc uz zaciatkom minuleho roka.

Sice su to spekulacie, ale podla mna USA nemoze bojkotovat celu textilnu vyrobu Ciny. Som ti pisal 3 dovody.
1. Samotne USA tam maju riadne prachy a je to vyhodne.
2. Cina vytlaca ostatnych producentov textilu z rozvojovych statov, ktori dokonca broja za ochranne opatrenia, lebo nie su schopne Cine konkurovat.
3. Americky import cinskeho textilu rastie enormne rychlo a uz teraz tvori velku cast tohto importu, ktoru len tak nenahradis.

Investicie v Strednej Europe nejdu predsa do textilu. Uz Stredna Europa ma text. vyrobu v Severnej Afrike a pod.

8. Bohatych (myslim naozaj bohatych) Cinanov je 10x viac ako bohatych Americanov. A toto je paradny dopyt, resp. trh, na ktory sa chce kazdy dostat. Stale ale neviem, o akych trendoch hovorime, ale co uz...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group