ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: Pani, pani
autor: Branislav Sepeši
pridané: 03-02-2006 11:18


Je fakt, že pre pedagógov, čo majú záujem osvoju profesiu, je štátny sektor škoda. Mal by sm trochu obavy o osnovy v súkromných školách, ale to je určite yáležitosť, ktorá sa dá a musí vyriešiť veľmi rýchlo. Problém je ale zase vo financiách. V zdravotníctve sú to poisťovne, ktoré by mali zabezpečovať úhradu starostlivosti. Kto to ale uhradí v školstve. Je určite ešte stále málo ľudí, ktorí sú ochotní po desaťročiach bezplatného vzdelávania investovať do vzdelania svojich detí. Možno s vekom dieťaťa je to prirodzenejšie, ale rodič takého prváka, druháka si povie: základné vzdelanie je aj tak všade rovnaké, tak načo to platiť.
Znovu môžem hovoriť z vlastnej skúsenosti. Špeciálne vzdelávanie funguje formou poradní. Jeden klient u jedného špeciálneho pedagóga za jednu vyučovaciu hodinu. Podobný systém ako u lekára príp. klinického psychológa, logopéda a pod. U týchto profesii je financovanie ako-tak zabezpečené. Ale povedz mi, kto by chodil so svojim dieťaťom na de facto profesionálne doučovanie a platil za to. Možno solventnejší áno, ale vysoké percento klientov Psychologicko-pedagogických poradní a Detských integračných centier sú práve deti zo sociálne slabého prostredia, Rómovia a pod. A niečo podobné, ako systém zdravotného poistenia v školstve nepoznám.
Pokiaľ ide o trh v zdravotníctve, som všetkými desiatimi za. Trochu som o tom písal aj, myslím, libertariánovi v Re:lekári. Nejde to tak, ako by sme chceli a vieme pomerne konkrétne, kto za to môže. Postaviť reformu zdravotníctva na úmysle produkovať zisk bez ohľadu na fungovanie systému je dubiózne. Niečo snáď napíšem konkrétnejšie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group