ISSN 1335-8715

25-01-2006   Branislav Jáger   Ideológia   verzia pre tlač

Koniec „nekresťanských“ konzervatívcov v Británii

Tak sa to konečne prevalilo. Stalo sa, čo sa muselo stať. Britská konzervatívna strana, celé desaťročia brániaca pozíciu takzvaného sekulárneho konzervativizmu, to nakoniec vzdala. Necelé dva týždne po zvolení svojho nového lídra verejne ohlasuje definitívny príklon na stranu ľavicového liberalizmu.

Reakcia na príspevok

RE: no hej nedotknutelna Margaret
autor: D
pridané: 03-02-2006 7:16


Tu bude problem asi vymedzenie konzervativizmu. O liberalizme by som povedal v tomto zmysle len to, ze vzisiel tiez zhora, aj ked si ziskal podporu resp. jeho zdrojom sa stala ovela sirsia skupina ludi, najma stredna vrstva.(lebo vzdelanie suviselo aj so spolocenskym postevenim). Konzervativizmus, aspon ten anglicky, tento rozmer ziskal az po nastupe Disraeliho politickeho konzervativizmu(cize po prvej vyraznom zlome v anglickom konzervativizme).
Samozrejme Kirk moze ustat svoj pohlad prave nejakym distancovanim sa od ranneho "politickeho" konzervativizmu. A v Spojenych statoch bol predsa len ten vyvoj konzervativizmu velmi specificky, tu je ten zaver v poriadku.
Slachta zvacsa sledovala svoje uzke zaujmy, tak pozemkova artistokracia, slachta ktora sa postavila na stranu revolucie, ktora posunula anglicko politicky o kus dopredu, tak ktora podporovala obilny zakon, ta ktora ho odmietala... Samozrejme filtantropov v porevolucnom obdobi medzi slachtou dost. Ideologia sa formovala aj na urcitych idealistickych vychodiskach. Nebyt vsak nejakych zaujmu, ktory by sa o nu mohol opriet zanikla by v dejinach. Nuz a tie zaujmy je lahke odsledovat. Toto asi je podstatnejsia rovina problemu, na ktorou sa oplati pouvazovat aj dnes...


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group