ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: Umelci
autor: katarina
pridané: 03-02-2006 0:33


Mily ACMilan. Myslim si, ze tvoj nazor je ciastocny, resp. neuplny. Netreba sa rozpravat o umeni iba ako urcitom financnom toku, kde existuju dve strany. Ti, ktori umenie zadavaju a ti, ktori umenie vytvaraju (v kvalitnej alebo brakovej podobe). Odjakziva existuje umenie-kultura-kulturnost ako hodnota, ktora preziva roky, desatrocia, veky a myslim si, ze je to spravne, lebo keby to tak nebolo asi nie su v svetovej kronike zapisane dve svetove vojny, ale asi stovka. Cely problem, ktory riesime dnes a riesil sa v kulture v podstate vzdy je ten, kto umenie zadava. Ak umenie ( a teda kulturnost) zadava clovek vzdelany, s vkusom, s idealom, je i vysledne dielo kvalitne (vznika vsak aj v sucinosti s genialitou tvorivej osobnosti toho ktoreho umelca). Ak vsak dielo zadava clovek skorumpovany ( nehovorim o nikom konkretnom), a v podstate po duchovnej stranke plytky, je aj vysledok plytky (aj keby spolupracoval s genialnou tvorivostou). Preto to uzavriem. Nehovorme o umeni ako o zbytocnej stranke zivota a premrhanych peniazoch, len preto, ze dnes to tak mozno vyzera. Z celeho mozneho spektra dovodov je tomu tak, ale i napriek tomu je umenie jedinecne a formuje cele ludske generacie. Ma zmysel aj pre taky maly narod, ako je nas.

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group