ISSN 1335-8715

18-05-2004   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Thatcherizmus ako „reforma myslenia“

Reformy legendárnej M. Thatcher inšpirujú ešte aj po 25 rokoch po celom svete. Čo však imponuje viac než zmeny inštitucionálneho rámca pre štát a ekonomiku, je hodnotový posun britského obyvateľstva, ktorý sa udial počas 18-ročnej vlády konzervatívcov.

Reakcia na príspevok

naozaj?
autor: Dewey
pridané: 19-05-2004 10:40


Nebudem komentovat romanticke konstukcie a chvalospevy…

K faktom (zysne cisla mozem dodat neskor, ale nemam po ruke literaturu)
“dotované podniky na pokraji krachu”…
Nezmysel, vacsina podnikov vo verejnom sektore bola ziskova, plynuli z nej znacne zisky [v roku 1984 este 7miliard libier do pokladnice]

“Ekonomický úpadok mal za následok aj oslabenie pozície Británie na svetovej politickej scéne: chaotické osamostatňovanie sa kolónií a situácia”
Dosledok zosilnenia narodnooslobodzovacich hnuti, ktore silneli nie len v kolonialnom panstve velkej britanie.

“ľavicová opozícia o tom, že ide o znižovanie daní len pre bohatých”
1 % danovych poplatnikov ziskalo až 29 % daňových ulav,
u cloveka zarabajuceho polovicu priemernej mzdy dane vzrastli o 7 %
ten, co zarabal 10nasobok priemernej mzdy sa tesil 21 % znizeniu

“potrebujeme viac milionárov a bankrotárov“. Znamená to, že milionári nie sú parazitmi spoločnosti, ale že ju ťahajú dopredu. Pokiaľ ide o bankroty, nedávno aj Svetová banka prehlásila, že medzi kvalitou konkurzného práva a bohatstvom krajiny je vzťah priamej úmery.”
Pred tatcherovou bol chudbny kazdy 10ty obcan, dnes, comu predchadzalo tatcherovej neoliberalne vycinanie kazdy 4ty. Je dokazane, ze od cias Reagan, Tatcherovych realne prijmy spodnej patiny ludi vo velkej britanii, v kontraste s hornymi niekolkymi percentami stagnuje alebo dokonca klesaju. Myslienke prelievania bohatstva, ktoru zastaval Major s Tatcherovou a ktorym legitimizovali svoje snahy sa ukazal ako uplne mylny.

“Thatcherová vlastne odborárom pomohla. Jej zákony obmedzili angažovanie sa odborov vo vysokej politike a poslal ich tam, kam patria – do fabrík. Ďalší zákon reagoval na mnohé nedemokratické praktiky v britských odboroch a rušil mnohé ich privilégiá.”
Nikam ich neposlala, poprepustala ich, v tom spocivala podstata jej politiky voci odborom a jej clenom.

“na kapitalistov, tym ze by dostali ucast na svojich podnikoch”
v skutocnosti zostalo zamestancom tak 1% akcii. Bud uprednostnili okamzite vynosy z nasledneho predaja [tak ako u nas], alebo k tomu kroku alebo sa ich podiel roznymi trikmi postupne zmensoval.[Ako dopadla Klausova privatizacia asi netreba analyzovat] Povestnu privatizaciu britskych zeleznic tiez spominat netreba.

“Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika, Hayekova nadácia, Združenie daňových poplatníkov, Inštitút pre slobodnú spoločnosť, INEKO, Domino Fórum, Pravé Spektrum, Eunie.sk, i relácie ako Trendy a analýzy, či Pod lampou – každý je iný, ale všetko sú to nástroje zmeny duchovnej klímy na Slovensku.”
Vacsina onych institucii vytvara mala skupinka ludi s patentom na rozum. Maju dostatocny priestor v mediach, pretoze vacsina medii je napojena a v podruci velkeho businessu ktoreho zaujmom hraju do karat a tym sa tieto bezvyznamne a zvacsa intelektualne vyprahnute institucie dostavaju na oci verejnosti. Forma a osah nie je dolezita, dolezita je medializacia. Den danovej slobody, Index konkurencie schopnosti ekonomik…to je to, cim sa snazia posobit na verejnost. Omyli nepripustaju, vedome zavadzanie je ich beznou praktikou


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group