ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: lekari :
autor: Braňo Sepeši
pridané: 02-02-2006 14:59


Ako vidím, iniciatíva pána ministra preniesť zodpovednosť za neúspech reformy na zdravotníkov je úspešná.
"Dnes pri navsteve u lekara mam viac strachu z cakania, vybavovania, birokracie, ako z choroby. Lekarov je ako much, ale vacsina kdesi zasita, ambulancie preplnene"
To je náš obrovský problém. Alfou a omegou zdravotníctva je výkazníctvo. Lekár musí viac papierovať, ako sa zaoberať pacientom. Bohužiaľ, je to tak a my sme si to nevymysleli. Keby si vedel koľko zbytočných tlačív musím počas dňa vypísať, ostal by ti rozum stáť. Obzvlášť keď vieš, že adresát papier založí.
Lekárov je ako múch v Bratislave a možno ešte niekde inde a len v niektorých odboroch. Raz som dostal prepúšťaciu správu z Neurológie FNsP BA. Bolo na nej sedem podpisov. Sedem podpisov lekárov na prepúšťačke jedného pacienta. Od prednostu až po troch ošetrujúcich lekárov. Popíšem ti situáciu na Onklógii v BB. Okrem primára sme na cca 60-lôžkové oddelenie štyria, ktorí okrem bežnej práce na oddelení robíme aj rádioterapiu a chemoterapiu hospitalizovaných pacientov. Okrem toho je 1 lekár na kontrolnej ambulancii s cca 40 pacientmi za deň, 2 lekári na 2 chemoterapeutických ambulanciách s cca 40-50 pacientmi za deň a 1 lekár na rádioterapeutickej ambulancii s cca 30 pacientmi za deň. Zahájenie RT trvá od CT lokalizácie cez simuláciu až po ožiarenie asi 2 hodiny čistého času, ak sú takí pacienti za deň dvaja, má dotyčný lekár polovicu pracovného času v prdeli. Okrem toho sú tu konzíliá, malé operačné zákroky ako brachyterapia... A vôbec prečo to tu vlastne takto rozpisujem. Konštatujem, že aj podľa najprísnejších normatívov je nás o minimálne 1 doktora menej. Každý chce totiž robiť v Blave a najlepšie chirurga, alebo internistu. Takže my máme roboty do posrania.

Zajac začal robiť trhové reformy. Pred voľbami som si povedal: dajme mu možnosť uvidíme, čo dokáže. Teraz to ľutujem. Nevidím jediný pozitívny výsledok. A aby zdravotná poisťovňa ako akciovka vlastnená kýmkoľvek, ak už nechcem spomínať žralokov, mala možnosť narábať s povinnými odvodmi verejnosti a mala ešte možnosť vlastniť lekárne a nemocnice, to je podľa mňa prípad pre protimonopolný úrad a nie pozitívny reformný krok.
Pokiaľ ide o platy, tie chceme také aké si zaslúžime. Ale keď štát za svojich poistencov neodvádza poistné, môžeme sa s prosperitou v zdravotníctve rozlúčiť. Manažment istej nemocnice podpísal nevýhodné a nevypovedateľné zmluvy s s dodavateľskými firmami. urobilo to mesačný dlh 2 milióny korún. Aký je postup? Personál nemocnice teraz musí dva mesiace makať o hodinu denne viac a o týždeň dovolenky ročne menej, aby sa tieto prachy nahnali. Kamarát, tu sa siaha na naše odmeňovanie z pochybenia niekoho iného.

"Zakupte (vybudujte) si vlastne nemocnice vo vlastnictve lekarov ! Nadavate na majitelov, ale sami sa do toho nehrniete. Tam by ste si museli urobit ozajstny kapitalizmus. Ziadne socialisticke zasivarne."
Veď my by sme radi, ale pozri ako dopadli len záchranky. Takmer žiadnej záchranke sa nepodarilo osamostatniť sa. V takmer všetkých konkurzoch nejakým záhadným spôsobom zvíťazila nejaká stavebná alebo iná firma. Bez sanitiek, bez personálu, bez priestorov, alebo dokonca neexistujúca. Takže my sa do toho hrnieme, ale nie je nám to umožnené. Poviem ako je. Chceli sme osamostatniť bystrickú onkológiu. Všetko bolo zabezpečené, prakticky sme sa na to tešili, že nebudeme musieť doplácať na neziskové oddelenia v našom špitáli. V poslednej chvíli to slovútny pán minister stopol. Prečo? A to sme boli ochotní makať na svojom. Nie sa zašívať. Preto, aby keď to celé krachne, mohol to niekto kúpiť za zostatkovú hodnotu , postaviť to na nohy a povedať: Pozrite v súkromných rukách to ide.

Je to skrátka bordel.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group