ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

RE: Do jedného vreca
autor: Branislav Sepeši
e-mail: blsepesi@bb.psg.sk
pridané: 02-02-2006 12:01


Vieš, Dušan, ten problém je bohužial prakticky zväčša o peniazoch. Ale s tou efektivitou máš pravdu. Poviem aj ja sebakriticky, že pri trocha väčšej ochote a menšej skepse zdravotníkov by sa niektoré veci dali robiť efektívnejšie. Ten problém s čakaním je skutočne možný a niekedy mi to pripomína takú tú domácu scénu, kedy inštalatér nemôže urobiť to, kým predým niečo iné neurobí murár a ten to zase nemôže urobiť, lebo tam pred ním nebol ešte elektrikár. To všetko beriem a nepopieram, že je chyba častokrát aj v nás.
Pokiaľ ide o priateľské prostredie, závisí to od ľudí. Personál v súkromných zariadeniach je trochu iank motivovaný, preto aj celková nálada je tam iná. Tam je to skutočne klient, v štátnom sektore je to "iba" pacient. Dá sa to ale niekomu zazlievať? Aj preto som za privatizáciu. Okrem toho by som si dovolil jednu malú poznámku, za ktorú budem možno kameňovaný. Pacient obvykle pomerne dokonale ovláda svoje práva, ale svoje povinnosti ovláda len minimálne. Charta práv pacienta existuje, charta povinností nie. A nevravím tu o dvadsaťkorunáčkach. Keď do pacienta lifrujem žiarenie a chemoterapiu za státisíce (to nie je obrazné vyjadrenie) a on mi chodí pred špitál huliť a potom si ešte dovolí sťažovať sa, že ho páli huba a zvracia, to by nasralo aj svätého. Nielenže ignoruje moju snahu (na to som si už zvykol), ale ešte mi odčerpáva ďalšie finančné prostriedky na liečbu nežiadúcich účinkov. Toto ovšem poisťovňa pri paušálnych platbách za hospitalizáciu nezohľadní. Povedz, má byť potom človek miluša-papuša? A toto nie je jednotlivá záležitosť, takýchto ľudí je ix a to som spomenul len jeden príklad porušovania povinností.
Ale samozrejme, že existujú aj lekári či sestry, ktoré sa správajú k pacientom nepekne. Aj ja takých poznám, ale je ich menšina, tak ako je menšina tých nedisciplinovaných pacientov.
Ku korupcii. Moja žena potrebovala operáciu. Tak som zašiel za lekárom a ponúkol som mu 3000,-Sk. Zobral. Od kolegu a to sa nerobí. Čo tým chcem ale povedať. Istotne je veľa lekárov, ktorí "berú". A vie sa o nich tak verejne, ako snáď o ničom inom. Zodpovedne však môžem povedať, že je len malé percento takých, ktorí si pýtajú. Ostatní berú, lebo im je "dávané". Takže v týchto vyjadreniach by som bol trochu opatrný. Mnoho ľudí je presvedčených, že musia dať, inak liečba nedopadne dobre. Za tento dojem už lekári nemôžu. A niektorí zoberú, iní nie. Ale ani jeden si nedovolí vykonať prácu non lege artis. To mi teda môžeš veriť. To by bola forenzná záležitoť a to nikto riskovať nebude, či už za to niečo dostal alebo nie.
Máš, Dušan, iste pravdu, že je čo naprávať aja pridám, že je toho strašne veľa. Ale reforma ministra Zajaca tieto veci správnym smerom neposunula ani o piaď.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group