ISSN 1335-8715

18-05-2004   Lukáš Krivošík   Ideológia   verzia pre tlač

Thatcherizmus ako „reforma myslenia“

Reformy legendárnej M. Thatcher inšpirujú ešte aj po 25 rokoch po celom svete. Čo však imponuje viac než zmeny inštitucionálneho rámca pre štát a ekonomiku, je hodnotový posun britského obyvateľstva, ktorý sa udial počas 18-ročnej vlády konzervatívcov.

Reakcia na príspevok

Casovana reforma
autor: Zolo
pridané: 18-05-2004 23:00


V sedemdesiatich rokoch si mnohi vsimli, ze byrokraticky kapitalizmus nedokaze udrzat socialny mier. Proste kapitalizmus nie je stavany na to. Tak prisli Thatcherova a Reagan ktori boli ochotni priskrtit benzin byrokratom a dokazali otvorene povedat dve zakladne veci.
1. V kapitalizme treba hybat ritou.
2. Urcite obete v kapitalizme budu a dokonca budu ziaduce.

Vysledkom bolo, ze Reagan zachranil USA, vratane velmocenskej pozicie a Thatcherova prebudila spiaceho britskeho kocura.

Islo o reformu myslenia? Asi nie. Islo iba o spravne odhadnutie situacie v terene. To je podla mna dolezitejsia vlastnost. Vlastnost, ktora by sa zisla aj nam.

S desatrocnym odstupom nastupili pravicovi myslitelia, ktori sa snazili urobit zo zdraveho sedliackeho rozumu ideologiu. Chvilu to este potrva, ale budme pripraveni na opacny trend. Jedna vec je vysvetlit, ze nesikovni si zasluzia byt chudobnymi. Podstatne tazsie je na chudobnych zarobit.

A tu nie je vylucene, ze nastupi nova ideologia. Thatcherizmus nebude naveky. Ideologia mozno dokonca vychadzajuca z EU, ktora dokaze, ze ludia sa mozu mat slusne bez toho, aby sa pritom museli zodrat, vrazdit, ci bit pod pas.

Ak sa to stane vydrzi to mozno tiez 25 rokov. Az pokial to, ako praviciari dnes neskurvia, nespohodlneju a niekto pride s nejakou ci uz lepsou ci horsou zmenou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group