ISSN 1335-8715

01-02-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Zrušiť ministerstvo kultúry!

Na mojej nedávnej misii v Španielsku som si našiel po večeroch čas aj na návštevu vychýrených madridských pamätihodností. Medzi nimi nebolo možné vynechať ani Múzeum moderného umenia kráľovnej Sofie, kde sa mi podarilo vyrobiť parádne faux pas...

Reakcia na príspevok

Správne Lukáš
autor: kOKSak
e-mail: jpetrovic@t-zones.sk
webstránka: http://petrovic.blog.sme.sk
pridané: 01-02-2006 12:58


Aj keď ma podaktorí stále obviňujú z podpory štátnej kultúrnej politiky, viem si veľmi dobre predstaviť systém, ktorý by bol od štátu nezávislý, koniec koncov veľa umelcov tak funguje aj dnes a nikdy nič od štátu na svoju tvorbu nedostali a ani nechceli. Sloboda tvorby im bola dôležitejšia ako pár grošov z nejakého grantu.

S tými príjmami by som to nevidel až tak ružovo, mám nie málo známych v kultúrnej obci a všetci sa majú čo obracať, aby akotak uživili rodiny.

Myslím, že rozhodne by pomohlo, keby sa napr. sponzoring dal v určitej stanovenej výške (% z obratu alebo brutto zisku) zahrnúť do nákladov. Určite by to bolo lepšie, ako nekonečné "doliezanie" niektorých umelcov-prosebníkov na ministerstvo.

V jedinej oblasti by ale podľa mňa štát mal pôsobiť aj v oblasti kultúry a to sú deti a mládež. Preto sa mi najviac pozdáva myšlienka zlúčenia ministerstiev školstva a kultúry tak, aby to prispelo ku "skultúrneniu" školstva, ktoré dnes kašle na základné hodnoty, potrebné pre to, aby sme tu o jednu dve generácie nemali len konzumentov Vyvolených a podobného odpadu. Otázkou je, čo sa objaví v obsahovej reforme školstva, ktorá sa pripravuje, ale nemám veľké nádeje.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group