ISSN 1335-8715

21-04-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovenská otázka ako kríza slobody a morálky

„Prosíme slovenských zákazníkov, aby nekradli!“ S podobnými nápismi v rakúskych obchodíkoch, napísaných lámanou slovenčinou, je možné stretnúť sa ešte dnes. Táto výzva, ktorá musí zahanbiť vari každého Slováka, je skvelým zhmotnením toho, čo minimálne v podvedomí cíti každý z nás.

Reakcia na príspevok

RE: diskutujucim
autor: Dewey
pridané: 17-05-2004 18:47


V tych zakonoch, co som mal na mysli riesili to, ked aristokracia prenajala neobrobeny a neurodny kus zeme[ten zurodneny vedela aristokracia vyuzit aj efektivnejsie ako prenajmom], rolnik ho zurodnil, vynalozil pracu a usilie na takmer bezcennu podu a potom dostal od aristokrata kopanec. Nesnazili sa zakazat aristokratovi rozviazat zmluvu ale spojili to s povinnostou kompenzovat jeho vynalozene usilie. Tu je pravda, ze cast aristokracie este skor pochopila, ze efektivnejsie a pohodlnejsie je podu prenajimat[a zdierat] ako priamo zastresovat vsetku pracu na rozsiahlych pozemkoch. Dalsie kulehy sa tykali zaberania pody, to sa im podarilo poriesit skor aj ked nedokonale. Neskor sa pridal este tlak, ktory vytvarala priemyselna revolucia a monopolizacia odvetvi. Podarilo sa im takto postupne podrobit aj velku cast dovtedy relativne slobodnu skupinu remeselnikov.
To podstatne, som zabudol zdoraznit. Liberali chranili predovsetkym vlastnictvo prirodzene = produkt prace, ktory nadradovali nad vlastnictvo zo zakona. Libertariani maju zial, priotity postavene opacne. Im vobec nevadi, ze tito pani sa snazili oslobodit ludsku aktivitu od prekazok, ktore kladol spolocensky system[vysady a dedicne prava aristokracie, zdedena rozsiahla poda], pre nich je dolezite vlastnictvo zo zakona a preco? Lebo klasicky liberali? Ako vidime nie...ved keby sa nepodarilo zlomit absolutisticku moc aristokracie, doslova jej posvatne sukromne vlastnictvo, ktore sa snazili chranit zakonmi, snazili sa klask prekazky rozsirovaniu volebneho prava a demokracia im rovnako smrdela ako casti libertarianov dnes, kto vie, ako by to tu dnes vyzeralo.[trochu zbytocne ak, namet na sci-fi ;-))]


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group