ISSN 1335-8715

21-04-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovenská otázka ako kríza slobody a morálky

„Prosíme slovenských zákazníkov, aby nekradli!“ S podobnými nápismi v rakúskych obchodíkoch, napísaných lámanou slovenčinou, je možné stretnúť sa ešte dnes. Táto výzva, ktorá musí zahanbiť vari každého Slováka, je skvelým zhmotnením toho, čo minimálne v podvedomí cíti každý z nás.

Reakcia na príspevok

RE: diskutujucim
autor: PeterS
pridané: 17-05-2004 17:22


Ale urcite. Naozaj su tie uvahy nejake podivne, neviem ake tu vlastne maju pani priority.
Irsko je presne ten typicky a rozoberany problem... Chudobna krajina, kde iri prezivali na malych polickach len vdaka tomu, ze pestovali zemiaky. Aristokracia ich sustavne vytlacala z policok... bola to taka politicky patova situacia, kde malicky rolnici museli volit nenavidenych aristokratov do parlamentu, pretoze sucasne si od nich prenajimali podu a ti si prisposobovali zakony podla seba... A keby aj nie, tieto volby sa tykali dolnej komory, v hornej komore bolo dost dedicnych feudalov. V literature sa iste dozviete, kolko irov, ktorych poda bola jedinou obzivou, bolo z pody tymto sposobom vytlacenych. Situacia sa dostala do literatury az vtedy, ked prisla pasavka a neuroda a vecsina naroda (cca 4 mil.) sa musela prestahovat za velku mlaku, aby zacali opet. Dnes by sme hovorili o genocide naroda skupinou tyranov.
Tak ako je to s tymi hodnotami? Nezasahovat do vlastnictva, aj keby napr. 4 mil. slovakov muselo zomriet od hladu alebo sa odstahovat? O com potom vlastne ten stat a moc vlastne je? Nemate pocit, ze aj ti nevlastnici mozu nieco k tej moci povedat?
Inak zasnem nad tou, povedzme nazorovou kratkozrakostou, nechcem to nazyvat jadrnejsie. Co nazor to perla, nech urobite par logickych krokov na ktorukolvek stranu, vzdy mi z toho vyjde fasizmus, genocida a po dostatocnom pocte krokov "vymeny" zostanu na svete dvaja hraci - obervlastnici.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group