ISSN 1335-8715

25-01-2006   Branislav Jáger   Ideológia   verzia pre tlač

Koniec „nekresťanských“ konzervatívcov v Británii

Tak sa to konečne prevalilo. Stalo sa, čo sa muselo stať. Britská konzervatívna strana, celé desaťročia brániaca pozíciu takzvaného sekulárneho konzervativizmu, to nakoniec vzdala. Necelé dva týždne po zvolení svojho nového lídra verejne ohlasuje definitívny príklon na stranu ľavicového liberalizmu.

Reakcia na príspevok

RE: Treba zmenu.
autor: D
pridané: 29-01-2006 11:51


"a to je pre pokrok dolezite konzervovat"

P.S. Pravo na zivot a slobodu netreba ani od seba oddelovat. Ako inak moze prist niekto o zivot, ak nie tak, ze si nad nim niekto uplatni tyraniu(napr. silnejsieho). Rovnako i o "majetok". Pravo na majetok znamenalo, ak sa zase priblizujeme k prirodzenopravnej koncepcii v minulosti, pravo uzivat plody svojej prace.(to je skratka pre vlastnictvo, prave v tomto videl Locke prirodzenost, co je ovela podstatnejsie ako jeho archaicka predstava vlastnictva vlastneho tela,ktora tesne predchadza v jeho uvahach tento bod)
Dnes uz neuvazujeme v tejto rovine. Cize treba sa pytat a to bude otazkou vzdy, ci pisane zakony a to co nepostihuju, zodpovedaju prave tejto poziadavke ak chceme byt dosledni, a ak nezodpovedaju, ci je to ziaduce, ci ma zmysel volat po naprave, alebo len akejsi kompenzacii alebo najlepsim stavom veci bude nechat to tak, lebo akykolvek pokus o riesenie marginalii povedie k destrukcii...a ak sa pozrieme na historiu od cias Lockeovych, je krasne vidiet, ako sme sa od pomerne "skromnych poziadaviek"(z nasho pohladu, lebo v tej dobe boli revolucne) pri naplnani tejto idei za tristo rokov dopracovali az sem. A je udivujuce, ze nevidime to, ze ideu vlastnictva(ako poziadavku na to, aby clovek mohol slobodne uzivat plody svojej prace) akceptuju od liberalov,libertarianov,cez konzervativcov,krestanskych a socialnych demokratov vsetci. Lisi sa v konecnom dosledku hlavne odpoved na vyssie postavene otazky, nech uz sa aj niekto odvolava na "spolocenske dobro" alebo ja neviem co este.
Janci toto chceme "konzervovat"? Lebo ak ano, potom nevidim medzi Vami dovod na spor v tejto rovine.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group