ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

RE: moderné národy =totalitné masy
autor: D
pridané: 26-01-2006 23:19


"Jeho úspech potom viedol k akejsi všeobecnej mobilizácii a zjednocovaniu "národov" v celej Európe a to na základe nejakých vonkajších znakov ako je spoločný jazyk etc..."
To je nezmysel. Mnohe narody vznikli na zaklade utlaku(nie narodneho, ten "vznika" az po objaveni "naroda"), kde sa vsak stal potom mobilizacnym prvkom najma narodny rozmer. A ze by toto nebolo hodne oznacenia prirodzene alebo spontanne?
"ale v USA bol ten konštrukt plne vedomý a založený na jasných kresťanských hodnotách"
A Slovensky narod nebol v tom istom zmysle zalozeny na krestanskych hodnotach? A bol "uhorsky narod" vari nekrestansky? Boli taki anglicania? Nabozensky rozmer nehral urcite dominantnu ulohu pri nezavislosti USA. Nabozensky sa nemali od coho odtrhnut.
"na nerozlišovaní prirodzeného a "uvedomelého" poriadku."
Spontanneho...nepamatam si, ze by hovoril nieco o "uvedomelom" alebo zeby zo spontanneho vylucoval ludsku inteligenciu. Kludne daj citat.
Len jednoduchu otazku, ako rozilisim co je prirodzene(spontanne) a co umele(uvedomele?). Umele synonymum zleho, prirodzene synonymom dobre, aky iny vyznam tie slovka maju?
A ked sme pri USA a krtitizujeme fasizmus, nenachadzal dlho sympatizantov aj v USA? A co tak otroci a neskor segregacia, ta kedy skocila?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group