ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

RE: Indiani
autor: mike
e-mail: dog20@bright.net
pridané: 24-01-2006 4:01


"Ak to zuzime aspon na tento bod, mohli byt indiani pre dnesnu civilizaciu bielych muzov aspon v niecom prinosom."

problemom sa tu zda byt to, ze autor tohoto vyroku nedocenuje ci mozno snad az popiera prinos ktory amerike indiani poskytli.
v prvej rade indiani neboli vyhubeni, ich potomkovia ziju po amerike dodnes. je pravda ze ich kedysi vela zahynulo v bitkach a sarvatkach s belochami, ze mnohi podlahli plno "belosskym" nemociam, ze z vychodu boli vytlaceni na zapad, ze takto ztratili svoju domovinu (ak sa to tak da nazvat-nezabudajme ze vacsina zila kocovnym zposobom), atd. sotva kto hovori o indianoch co sa prizposobili zivotu "bledych tvari", a ktori splynuli s okolnou populaciou, co sa trebars aj pozenili/povydavali s belochmi, a ktorychzto potomkov tu v amerike stretavate kazdu chvilu. taktiez malo zname je to, ze napr. v oklahome ci kansasu zije plno indianov co uz vraj "neexistuju", tj. tzv. "eastern woods indians", napr. shawnees, miamis, ottawas atd. pravda, dnes su to napr. farmari, robia vo fabrikach, sluzia u vojska a pod. zkratka chcu zit modernym, normalnym zivotom, vacsinou nechcu na rezervaciu, a pera ak si kedy daju do vlasov, tak iba na nejaku prilezitostnu slavnost ci vyrocny piknik, trebars aj u piva. takehoto indiana ked stretnete, tak na nom ani nepoznate ze je to indian pokial vam to sam nepovie.
tito bezpocetni indiani urcite prinosom pre ameriku su, nech uz su "citokrvni" ci "pomiesani", nech uz sa indianstvu hlasia alebo nehlasia.
ale aj keby boli indiani docista vykynozeni ako nam to tvrdia rozni neznalci, antiamericki propagandisti, demagogovia a pod., tak ide tiez o take plodiny, ako napr. kukurica, zemiaky, tabak, paradajky a ine plodiny ktore belochov naucili pestovat indiani. aj v tomto boli urcite prinosom nech uz pre bielu ameriku alebo aj pre vas v europe!
indiani boli tiez zivotne dolezitou pomocou pre plno prvych bielych pristahovalcov co tu v prvych zimach zmierali hladom, napr kolonia co ju sem priviezol mayflower (r. 1620) je zname ze vy vymrela hladom keby jej nepomohli indiani.
boje s indianmi boly docista nam nepredstavitelnou kapitolou, aspon tu v ohiu. lebo on to bol docista iny svet a zivot bol ku vsetkym ovela krutejsi. bolo to naviac komplikovane najprv zapasom medzi anglickom a francuzskom, po vzniku usa zapasom medzi anglickom a amerikou.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group