ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

RE: .
autor: D
pridané: 22-01-2006 23:05


Neviem co je spolocenska objednavka. Suhlasim s tym, ze vacsina jednotlivcov nema motivaciu pachat vrazdy, pachanie vrazdy je v rozpore s ich "podstatou", socialnou podstatou. Apropo, aka vacsina = spolocenska objednavka? Nadpolovicna? Troj stvrtinova? Ale tie zakony tu nie su pre nich, ale pre tych, ktori ich maju zaujem porusovat, je to ochrana pred tymi, ktori nasilie maju zaujem zneuzit vo svoj prospech, neprieci sa im jeho aplikacia na inych. Aj keby som zostal sam, kto si mysli, ze vrazde treba klast prekazky, aj tak budem bojovat za trestny postih vraha, tak ako budem vytvarat moralny apel zaroven na to, aby to ludia nerobili.

A nerozumiem, preco, ked si presvedceny o ekvivalente vrazdy v pripade interupcie sa na to pozeras inak. Ked uvidis niekoho vrazdit, budes sa pytat, ci je na potrestanie "splocenska objednavka", skumat statisitky o tom, kolko ludi neakcptuje vrazdu?

Pre mna je uz nazor tej skupiny ludi, ktori v potrate vradu vidia velmi dolezity. Problem je len v tom, ze v pripade, ze ide len o zivot na bunkovej urovni v tom ludskeho jednotlivca nevidim. Keby som videl, tak volam po ochranne bezbranneho ludskeho jednotlivca pred nasilim, tak ako po nom volam ja neviem v 8mom mesiaci, po narodeni, ked ma jeden rok...
Takze v momente, ked niekto hovori o pociatku ludskeho zivota pri porode a dava do tejto doby svojvolu matke do ruk(libertarian v jednom starsom prispevku napr. ale dufam, ze to uz prehodnotil), stojim na tej istej strane barikady, ako ti najradikalnejsi odporcovia potratov.

"Ide o to, ze samotny zakaz nic neriesi"

Nevyriesi? Zaujimave, ze hovoris, ze v pripade, ze bude existovat vacsina presvedcena o jeho spravnosti ano. Keby nic neriesil, preco by ho pozadovali, ze ano. Co na spravnosti zakazu riesi existencia "spolocenskej objednavky", ako to nazyvas?
Presne ako v pripade akejkolvek inej vrazdy.
A okrem toho urcite treba vznasat moralny apel na to, ze vrazda je "zla vec" a udrziavat tuto normu v socialnom vedomi.(=vytvarat moralny apel na inych,viest k tomu deti,ist prikladom...)

"Ak uzakonis trestnost nejakeho cinu skor, ako bude prevazna vacsina spolocnosti akceptovat jeho amoralnost, vykonas tym medvediu sluzbu svojej veci."

Nie v pripade opacneho postoja rezignujes na to, co sa okolo teba deje a uspokojis sa s moralnym apelom, ktory nie si ochotni podporit poziadavkou na zakaz takeho kruteho cinu, akou je vrazda, za ktoru zrejme potrat povazujes. Cize nebudes presviedcat inych o tom, ze to treba zakazat, aby sa ochranili bezbranni, ale len o tom, ze je to zle a tvojim cielom bude mozno utopisticky presvedcit vacsinu len o tom, ze to je zle a az potom mozno raz pride na rad poziadavka na obranu ludskeho zivota, ktora by mala byt prvorada resp. obe veci by mali ist ruka v ruke. Otazka o tom, aka vacsina je dost sa mi pri tejto prilezitosti opakovat nechce.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group