ISSN 1335-8715

20-01-2006   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Sú Američania vôbec národ?

Sú Američania skutočným národom, alebo ide len o nesúrodý zhluk rasových a národnostných skupín bez zdieľanej kultúry a identity? Antiamerikanizmus je dôležitou súčasťou komplexu politických, ekonomických a filozofických bludov, ktoré dohromady vytvárajú (o)bludárium nacionálno-socialistickej identity nadpolovičného množstva Slovákov. Ak načúvame krčmovým slovenským „kulturtrégrom“, ktorí po lazoch a kopaniciach filozofujú nad problémami sveta, Američania žiadnym národom nie sú.

Reakcia na príspevok

moja skusenost s antiamerikanizmom
autor: Juraj Brecko
e-mail: brecko@stonline.sk
pridané: 20-01-2006 22:08


Nizsie uvedenou kaznou som sa pokusil zautocit na antiamerikanizmus . Kazen odznela na anglickom evanjelickom bilingvalnom gymnaziu a vyvolala dost silne pohorsenie medzi studentami a profesormi. Pritom vsak skola dlhodobo taží práve s ochoty mladych americanov prist stravit rok na slovensku ako lektori.

Kázeň o vplyve kresťanstva na USA - školská
pobožnosť pre najstarších študentov evanjelickom gymnaziu v Košiciach 31.3 2005

Text: Zlodej prichádza len aby kradol, zabíjal a hubil – ja som prišiel, aby život mali a hojne mali.
( Jn 10,10)

Milí študenti, vážený profesorský zbor

Úvod
Dá sa Kristovi veriť? Plní svoje sľuby? O niekoľko týždňov opustíte brány školy. Za tie roky ste počuli mnoho o Kristovi, o Jeho výzve k človeku. V tejto kázni by som vám chcel ukázať, že sa Mu naozaj dá dôverovať, a že splní svoje sľuby tým, ktorí mu uveria. Táto pravda však platí nielen v prípade jednotlivcov , ale aj celých národov.

Krajinou, o ktorej chcem dnes hovoriť sú USA. Na prelome 16. a 17. storočia silnelo v Anglicku puritánske hnutie. Vo svojej krajine však puritáni zažívali útlak, a tak sa rozhodli usadiť v nedávno objavenej Amerike. Dôležitou udalosťou histórie je plavba pútnikov na lodi Mayflower v roku 1620. Na jej palube bola sformulovaná vízia, základom ktorej bol verš z evanjelia podľa Matúša 5,14: „Vy ste svetlo sveta. Mesto, ktoré leží na vrchu, nemôže byť skryté.“ Puritáni túžili založiť spoločnosť podľa biblických princípov.
Od začiatku sa museli vyrovnávať s otázkou, čo s tými, ktorí Bohu neveria . V Európe sa kacíri trestali mečom a prevládajúca cirkev v tom -ktorom európskom štáte prenasledovala štátnou mocou ostatné cirkvi.
Po diskusiách a zápasoch sa nakoniec presadil, na danú dobu priam revolučný, princíp náboženskej slobody.
Žiadna cirkev nezískala výsadné postavenie a ani finančnú podporu od štátu. V Amerike tak začali nachádzať domov okrem v Európe prenasledovaných protestantov aj katolíci, židia , a aj neveriaci

Ako dopadol tento pokus vybudovania „mesta na hore“ – teda spoločnosti založenej na biblických princípoch? Čo vás napadne pri slove Američan? Namyslený arogantný človek? Nuž , iste sú medzi nimi aj takí. Čo vás napadne, keď počujete slovo Amerika? Zbožná alebo bezbožná krajina.?
Mnohí ľudia na Slovensku, ľudia z kresťanských kruhov považujú Ameriku za bezbožnú krajinu. Usudzujú tak na základe nemorálnych amerických filmov, streľby na školách či množstva nekresťanských siekt, ktoré majú svoje korene práve v USA. Pri pozorovaní USA je však neustále potrebné uvedomovať že v tejto krajine v skutočnosti existujú dve Ameriky: zbožná a bezbožná. Bezbožná časť Ameriky má omnoho silnejší hlas. Na jej stane je väčšina umelcov, hercov. Ľudia z vonku práve kvôli výraznejšiemu prejavu bezbožnejšej časti Ameriky môžu nadobudnúť dojem , že celá Amerika je taká, ako to svojím správaním ukazuje jej bezbožná časť. Zbožná časť Ameriky je omnoho tichšia. Niekedy sa označuje aj ako mlčiaca väčšina. Napriek tomu však výrazne vplýva na život americkej spoločnosti. Tento vplyv si ukážeme na niektorých oblastiach.

Rodinný život politikov
Kladie sa na neho veľký dôraz v duchu zásady: „ Politik, ktorý podvádza svoju ženu, bude podvádzať aj svoj národ.“ Politici s neusporiadaným rodinným životom nemajú veľké šance uspieť vo voľbách.
V prezidentskej kampani v roku 1988 sa novinárom podarilo pristihnúť nádejného demokratického kandidáta s milenkou. Znamenalo to koniec jeho kandidatúry. Pre porovnanie - Nemcom neprekáža, že ich súčasný premiér je už štvrtý raz ženatý.
Americké filmy
Zbožná časť Ameriky presadila, aby sa vulgárne, morálne pochybné filmy nemohli v rámci USA premietať v celom rozsahu. V Európe sa však kvôli zisku tieto filmy pustia bez obmedzenia. Na druhej stane sa v Amerike natočí aj mnoho filmov podporujúcich kresťanské a rodinné hodnoty. O tieto však v Európe nie je záujem a premietajú sa len v rámci cirkevných spoločenstiev.

Postoj k alkoholizmu
Zbožnej časti Ameriky sa podarilo na začiatku minulého storočia presadiť zákon o zákaze predaja alkoholu. Tento zákon sa síce neosvedčil, umožnil pašovanie a nelegálnu výrobu alkoholu a vzniklo aj mnoho mafiánskych skupín. Predsa však jeho samotné presadenie svedčí o veľkom odpore významnej časti americkej verejnosti voči alkoholizmu. Tento odpor si koniec koncov mohli jasne uvedomiť aj obyvatelia Košíc. Po príchode US Steel do VSŽ došlo okrem výrazného poklesu korupcie a zvýšenia pracovnej morálky aj k zásadnému obmedzenie alkoholizmu.

Postoj k iným krajinám
Charakter národa sa prejavuje na jeho postoji k porazeným nepriateľským národom. Dejiny nám ukazujú na krutosť, s akou sa víťazi správali ku porazeným. Rimania mestá, ktoré sa odmietli vzdať, po dobytí zrovnávali so zemou. Kristov príkaz: „ Milujte svojich nepriateľov, čiňte dobre , dobrorečte tým , ktorí vás preklínajú, čiňte dobre tým, ktorí vás nenávidia ...“( Matúš 5,44) výrazne ovplyvnil postoj USA k Západnému Nemecku a Japonsku. Po 2. svetovej vojne sa obe tieto porazené nepriateľské národy dostali do sféry amerického vplyvu a namiesto odplaty zažili priateľskú pomoc Ameriky , pričom postupne v oboch týchto krajinách vzniklo veľmi dobré miesto pre život.

Južná a Severná Kórea
Fakt , že Amerika sa usiluje nie o zotročenie, ale rozkvet iných národov ukazuje jasne príbeh Južnej Kórei.
V 50- tych rokoch minulého storočia rokoch existovala jedna nerozdelená Kórea. Práve vtedy sa rozpútala Kórejska vojna, v ktorej Američania bojovali proti komunistickej armáde, ktorá chcela ovládnuť za pomoci čínskych vojakov celú krajinu. V tejto vojne stratili USA okolo 50 000 vojakov, neboli to však zbytočné obete. Južná časť krajiny sa pred komunizmom ubránila, a tak z jednej krajiny vznikli dve: Južná a Severná Kórea. Nad Južnou Kóreu získali vplyv Američania a presadili tam svoje základné hodnoty, ktoré majú koreň v biblickom učení: demokraciu, náboženskú slobodu a trhovú ekonomiku. Okrem toho presadenie náboženskej slobody využili na vyslanie množstva ( prevažne protestantských) misionárov, ktorí mohli slobodne získavať ľudí pre Krista. V Severnej Kórei zavládla komunistická ateistická diktatúra spojená s náboženskou neslobodou. Po piatich desaťročiach môžeme porovnávať obe kórejské krajiny . Aj najväčší odporca USA musí uznať, že Južná Kórea zažila úžasný rozkvet a ľudia žijúci v severnej Kórei sa dostali do skutočného otroctva a biedy. Veľmi zaujímavé je porovnať Južnú Kóreu aj so Slovenskom. Pred piatimi desaťročiami bolo Slovensko oveľa vyspelejšie ako Kórea a dnes sa Slovensko veľmi teší z investície juhokórejskej automobilky. Práca amerických misionárov v Južnej Kórei takisto priniesla svoje ovocie. Vzniklo tam množstvo zborov, ktoré veľmi účinné evanjelizujú juhokórejskú spoločnosť. Niektoré z juhokórejských cirkevných zborov sú schopné prevádzkovať vlastné nemocnice. Rozdiel medzi Južnou a Severnou Kóreou jasne potvrdzuje Kristove slová: „Zlodej prichádza len aby kradol, zabíjal a hubil – ja som prišiel, aby život mali a hojne mali.“( Jn 10,10) Pod zlodejom tu Kristus myslí diabla. A diabol prostredníctvom ateistickej komunistickej diktatúry už viac ako 50 rokov ovláda Severnú Kóreu a na jej stave vidno jeho skutočné zámery – kradnúť, zabíjať a hubiť.

Záver
Napriek všetkým týmto faktom je vo svete aj na Slovensku veľmi silný anti - amerikanizmus . Jedným z významných zdrojov nenávisti voči USA je nenávisť sveta voči Kristovým nasledovníkom, o ktorej hovorí Kristus: „ Ak vás svet nenávidí, vedzte, že mňa skôr nenávidel ako vás. Keby ste boli zo sveta, svet by miloval, čo je jeho; ale že nie ste zo sveta, lež ja som si vás vyvolil zo sveta, preto vás svet nenávidí.“ ( Jn 15,18 – 19) Verné nasledovanie Krista vyvoláva odpor . V USA je podiel skutočných nasledovníkov Krista výrazne vyšší ako v ktorejkoľvek inej krajine. Preto táto krajina zažíva Božie požehnanie, ale aj nenávisť zo strany sveta. Amen

P.S.
Podľa Biblie možno sledovať Božie požehnanie nielen na živote jednotlivcov, ale aj na živote celých národov.
„ Blahoslavený je ľud, ktorému Bohom je Hospodin.“ Žalm 144,15
„ Spravodlivosť dvíha národ, ale hriech je hanbou národov „ Príslovia 14,34
A koniec koncov, aj Pán Ježiš vo veľkom poverení nehovorí o jednotlivcoch ale o národoch: „ ...čiňte mi učeníkmi všetky národy ...“ ( Matúš 28 , 19)V uvedenej kázni som sa študentom snažil poukázať na to, že v USA sú práve preto takou príťažlivou krajinou ( mnohí ľudia z celého sveta sa snažia o imigráciu do USA), lebo sa v nej dôsledne uplatňujú biblické princípy.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2022 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group