ISSN 1335-8715

15-01-2006   Tomáš Krištofóry   Komentáre   verzia pre tlač

Vyhlásenie biskupov o ekonomickej situácii v súvislostiach

Vyhlásenie Konferencie biskupov Slovenska k sociálno-ekonomickej situácii bolo vystavené pretriasaniu z rôznych pozícií. Má teda reálne súvislosti, ktoré analyzujem v nasledujúcom texte. Reálne, praktické reakcie na vyhlásenie biskupov prebiehali v špecifickom intelektuálnom prostredí. Preto je možné tvrdiť, že vyhlásenie biskupov malo a má okrem reálnych súvislostí aj svoje intelektuálne, teoretické súvislosti.

Reakcia na príspevok

RE: ordoliberalizmus a socialna nauka
autor: Tomáš Krištofóry
e-mail: t.kristofory@centrum.cz
webstránka: http://kristofory.blog.sme.sk
pridané: 18-01-2006 17:07


slobody obcana... to nie je take jednoduche, ako si myslis. Mat same slobody, pekna myslienka... ale je potrebne pozriet sa spat do minulosti, ako sme vlastne dospeli k civilizacii a ze ludstvo stoji na istych hodnotach, (teda na viere v mnohe, co nemozno v kartezianskom zmysle dokazat) ktore budu bud respektovane, alebo bude nasledovat upadok a koniec civilizacie. Naozaj si skus pozriet skveleho antropologa Jamesa Frazera, ktory ukazuje, ako myticke viery v hodnotu sukromneho vlastnictva, rodiny ako zvazku muza a zeny, ucty k ludskemu zivotu a ucty k vladnej moci viedli k zalozeniu a rozvoju civilizacie. Inymi slovami to znamena nepopularne: niet slobody bez zodpovednosti. Zakladatelia prvej slobodnej spolocnosti, USA, mali oblubeny hymnus: upevni svoju dusu sebakontrolou, svoju slobodu zakonom. Naozaj, diskusia neprebieha na urovni, chciet absolutnu slobodu pre vsetkych, ale na urovni otazky, ako zabezpecit co najvacsiu mieru slobody pre vsetkych tak, aby sloboda nebola znicena? Urcite tu patri pravidlo: Tvoja sloboda je obmedzena blizkostou mojho nosa. Snaha dopracovat sa k tomuto argumentu argumentativnou etikou, ako to robi Rothbard ci Hoppe (a Sima), je vysmech ludskej historii. Vobec to nevysvetli, ako clovek zacal zakladat spolocenstva vobec a ako doslo k vzniku uceloveho vedomia a delbe prace. Naozaj, velmi Ti odporucam zamysliet sa nad tymto podnetnym interview s Benediktom XVI.: http://www.donquichotte.sk/index.php?type=1&cl=1...

Nie som konzervativec, k rieseniam skrze stat som a priori podozrievavy, ale som ochotny diskutovat o ulohe statu. Spolocnost nieco drzi pohromade. Uvedom si, ze trh tiez stoji na nejakych podmienkach, ktore sam nezaklada. Ak si to neuvedomujes, vztahuje sa na Teba vyrok o knihe zakladatela ekonomie, ze "stěží může být někdo dobrým ekonomem, pokud nezná Teorii mravních citů."

Táto argumentačná línia je teda plne v súlade s whigovským myslením, ktoré zastával Hayek a zastáva Michael Novak. A mozem teda, spolu s Hayekom povedat, ze nie som konzervativcom.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group