ISSN 1335-8715

13-01-2006   Václav Klaus   Slobodný trh   verzia pre tlač

Před patnácti lety se u nás začal rodit kapitalismus

Prvého januára 1991 sa spustila československá ekonomická transformácia. Málokto si dnes uvedomuje, že radikálna reforma nebola samozrejmá. Oponovali jej najrôznejší zástancovia "tretích ciest" a gradualistických koncepcií. Pohľad Václava Klausa, vtedajšieho federálneho ministra financií a hlavného architekta našej transformácie, prinášame v jeho eseji.

Reakcia na príspevok

RE: Transformacia
autor: Jozef Filko
pridané: 16-01-2006 22:41


Mat peniaze uplne kryte zlatom nie je mozne. Kazda banka, kazda pobocka, kazda filialka by musela mat zasobu zlata. A keby som prisiel co i len s 1000SKK a ziadal zamenenie za zlato, museli by mi ho v danej hodnote vydat. Neviem si predstavit bezpecnostne opatrenia na taketo skladovanie.
Bavil som sa uz niekolko krat s ludmi z banky na tuto temu a viem velmi dobre, ze nieco take je uplne nerealne. Proste sa to neda zrealizovat a naklady by boli nepredstavitelne.

Dalsi problem. Ak by boli peniaze kryte len ciastocne, teda ludia by nemali pristup k zlatu (ale zlato by bolo ulozene v centralnej banke), je tu dalsia rada problemov. Ako uspokojit trh pri zvyseni dopytu po takychto peniazoch? Neda sa to, kedze sa neda lubovolne zvacsovat zasoba zlata. Alebo, napriklad na zaciatku tohto tyzdna sa zvysila cena zlata o 3%. A to ani nehovorim na previazanost ceny zlata s objemom dolarov v obehu. Dalsi problem je zmena medzi fiat peniazmi a krytymi peniazmi. Ak jedny sa drzia ceny zlata a druhe su volne obchodovatelne, tak zmena ich kurzov je takmer nepredvidatelna. V pripade obchodnych partnerov tak dochadza k zvysovaniu transakcnych nakladov. Narast zlata je mozno takmer kontinualny, ale nie je kontinualna jeho spotreba, najma v elektrotechnickom priemysle.

A nakoniec. Tak ako boli meny kryte, ci uz uplne, fiduciary media (ciastocne) alebo fiat money (vobec), neda sa uplne zabranit depreciaci meny. Zlaty standard sa odbural najma preto, ze vlady zacali svoje zasoby defraudovat. Vydavali viac penazi ako mali zlata. Zaroven sa zlato cim dalej tym menej pouzivalo ako platidlo. Vo vseobecnosti sa nakoniec z tohto schyzofrenickeho stavu preslo na nicim nekryte peniaze (ako samostatnu komoditu).

Mne je de facto i de jure uplne jedno ci su dane peniaze kryte, nekryte, ciastocne kryte, viazane na akukolvek komoditu ci inu menu. Podstatne pre mna je, aby existovala dostatocna konkurencia medzi menami. Tak aby si najma obycajny ludia mohli volit medzi "zlymi" a "dobrymi" respektive "vyhodnejsimi" a "nevyhodnejsimi" peniazmi. A zaroven, aby vlady nemali moznost menu monopolizovat a vyuzivat inflacnu politiku alebo defraudaciu zasob krycej komodity.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group