ISSN 1335-8715

29-04-2004   Peter Frišo   Komentáre   verzia pre tlač

Mýli sa Roman Joch?

Západná kultúra je v kríze, čo dnes vníma každý hlbšie zmýšľajúci človek. Táto kríza sa začala vtedy, keď sa vytratil človek, odcudzil sa a stal sa len inteligentnejším zvieraťom. Najprv napadla možnosť existencie transcendentných noriem, potom i existencie prirodzeného poriadku i samotnej prirodzenosti človeka.

Reakcia na príspevok

liberalovi
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 12-05-2004 11:21


Ja som z rodiny, kde 1. januara 1992 tiekli slzy, dnes si ale myslim, ze rozdelenie CSFR bolo spravne. Liberal ty si taky zaslepeny antikadehak, skus porozmyslat nad tym trochu objektivne.

Ked Carnogursky hovoril o hviezdicke, samostatnost uz bola silna tema. On sa ju snazil trochu otupit tym, ze rozdelenie posunul do casu, ked budeme vstupovat do EU, teda do v tej dobe vzdialenej buducnosti.

Za tento vyrok ho chvalil napr. aj Vaclav Klaus vo svojej knihe Proc jsem optimista z roku 1991 ako dost dobru taktiku. A rovnako to je aj s mnohymi slovenskymi politikmi, ktori boli proti rozdeleniu.

Nesuhlasim, ze dnes by bola ceskoslovenska federacia lepsia ako europska.

1. Treba si uvedomit, ze Ceskoslovensko sa rozpadlo prave preto, lebo islo o spojenie dvoch absolutne asymetrickych celkov. My a Cesi mame podobny jazyk a to je asi tak vsetko.

Odlisnosti je ale ovela viac: rozdielna historia, narodny temperament, nabozenstvo, ekonomicka sila, velkmost teritoria, aj z hladiska politickej orientacie oboch narodov sme boli absolutne nekompatibilni.

Ono, treba si uvedomit, ze prave kvoli tomu je europska federacia taka nebezpecna vec, lebo sa nas snazi presvedcit, ze to co neklaplo u dvoch asymetrickych narodov, klapne u 25 este ovela odlisnejsich.

2. Keby dnes CSFR existovala, rozdiel v ekonomickej vykonnosti a zivotnej urovni by bol pravdepodobne rovnaky ako dnes, iba s tym rozdielom, ze dnes ideme kazdy za svoje. Vo federacii by sme si ale isli asi porozbijat gebule s tym, kto na koho doplaca.

V istej etape nasej historie mala existencia Ceskoslovenska zmysel, ale dnes je lepsie, ked kazdy ide za vlastne. Tie dnesne vztahy medzi Cechmi a Slovakmi by dnes neboli take srdecne, keby sme si neustale nieco vycitali.

A nezabudaj, ze novy stat by asi inak vyzeral, keby ho dnes zakladal Carnogursky, ako pred desiatimi rokmi meciarovska estebacka klika.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group