ISSN 1335-8715

13-01-2006   Václav Klaus   Slobodný trh   verzia pre tlač

Před patnácti lety se u nás začal rodit kapitalismus

Prvého januára 1991 sa spustila československá ekonomická transformácia. Málokto si dnes uvedomuje, že radikálna reforma nebola samozrejmá. Oponovali jej najrôznejší zástancovia "tretích ciest" a gradualistických koncepcií. Pohľad Václava Klausa, vtedajšieho federálneho ministra financií a hlavného architekta našej transformácie, prinášame v jeho eseji.

Reakcia na príspevok

RE: Typicky Klaus
autor: D
pridané: 16-01-2006 16:18


Prekazkou pre rozvoj kapitalizmu bola nabozensky podnietena setrnost, ktora sa len pozvolna lamala. Charakteristickym znakom americkej spolocnosti na prelome storoci bola stale pomerne vysoka miera rovnosti, s vynimkou cierneho obyvatelstva a indianov, ktora vytvorila jedinecne podmienky pre vznik demokracie.
Amerika dokazala absorvovat relativne dlho pristahovalcov, mali k dispozicii vyrobny faktor podu. To ich robilo existencne nezavislych jeden od druheho a kooperacia nebola v podstate nevyhnutna, ale ak existovala, spokojne mozno suhlasit s tym, ze musela byt vtedy len vyhodna. Mimochodom na tomto je vidiet, ze prirodzena je ista miera rovnosti. Ze takato miera rovnosti je dosledkom slobodnych vztahov medzi jednotlivcami a slobodnej kooperacie a ak hladat niekde prirodzene rozdieli, ktore spomina klasicky liberalizmus, tak tu.
Len velmi tazko sa tu da hovorit ale o kapitalizme, da sa hovorit o slobodnom trhu a slobodnych vztahoch medzi jednotlivcami(az na cierno cervenu vynimku).
Ta zasadna zmena charakteru suvisi s koncetraciou obyvatelstva a vycerpavanim v podstate dovtedy volne dostupnej pody. Spociatku predstavovala tovarenska vyroba slusnu alternativu voci pomocnej praci v polnohopodarstve. Znamenala narast produktivity. Neskor vsak narast koncetracie obyvatelstva sposobil obrovsky tlak na znizovanie miezd, zhorsovanie podmienok pracujucich, detsku pracu, narast zlocinu.
Napriek tomu, ze narast produktivity prace napr. vo vztahu k detskej praci mal znamenat opacny trend, rozmer detskej prace dosiahol uroven miestami az otrokov. Koncetracia ekonomickej moci, ktorej pricinou a dosledkom bolo zaroven aj prepajanie ekonomickej a politickej moci zaroven znamenala vyraznu ranu predtym zakorenej demokracii.
Samozrejme ani tu demokraciu netreba velmi idealizovat, existovali oblasti kde bola tradicne vyrazne potlacana v prospech najvplyvnejsich jednotlivcov, ale tieto zlyhania neboli nicim voci arogancii akym bola zneuzivana / korumpovana moc s nastupom trustov. Takze slobodny trh bez zasahov statu v tomto neskorsom obobi je mytus, kapitalizmus v idilickom obdobi casov jeffersonovych len naozaj v zarodkoch.

"To je pre mna kapitalizmus, ja netvrdim ze kapitalizmus vedie k bezstarostnemu zivotu, ziadny system k nemu nevedie."
Ale podobne poziadavky ani nikto resp. ja urcite nekladiem.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group