ISSN 1335-8715

13-01-2006   Václav Klaus   Slobodný trh   verzia pre tlač

Před patnácti lety se u nás začal rodit kapitalismus

Prvého januára 1991 sa spustila československá ekonomická transformácia. Málokto si dnes uvedomuje, že radikálna reforma nebola samozrejmá. Oponovali jej najrôznejší zástancovia "tretích ciest" a gradualistických koncepcií. Pohľad Václava Klausa, vtedajšieho federálneho ministra financií a hlavného architekta našej transformácie, prinášame v jeho eseji.

Reakcia na príspevok

RE: Kuponova privatizacia - omyl
autor: tato
pridané: 15-01-2006 20:04


No, na zaciatky I. vlny kuponovej privatizacie si dost dobre spominam . Takze dovolim si malicko oponovat na Tvoje slova :
" . Ale ked by sme si mohli dovolit byt generalmi po bitke, musime skonstatovat, ze jeho najvacsi projekt - kuponova privatizacia - bol nestastnym zlyhanim. "

V prvom rade nebol to Klausov vymysel (to je menej podstatne ).
V druhom rade, ak chceme byt skutocnymi generalmi mali by sme si rozobrat to "zlyhanie". Problem , ktory pri vzniku kuponovej privatizacie riesili lavica v spolupraci s mediami bol nedostatocny zaujem ludi a ich neznalost. A prislo riesenie v podobe "pomoci" tzv. privatizacnych fondov . Dokonca sa na pociatku ratalo s tym, ze ak nevzniknu sukromne tak stat nariadi k vzniku statnym privatizacnym fondom (to je super nazov statny privatizacny fond :-)) napr. bankam . Neustale oddalovanie pociatku, predlzovanie registracie, moznost vzniku PF umoznilo vzniku a prichodu reklamnej kampane mladeho ani nie 30-rocneho p. Kozeneho a jeho istoty desatnasobku . To sposobilo, ze ludia ktori nemali zaujem a dodnes ho nemaju zaujem vlastnit akcie podniku zacali sa hromadne registrovat . I. vlna kuponovej privatizacie zozala uspech a preto ju bolo mozne zopakovat . Efekt, ktory to mal priniest pre podniky, kvoli ktorym sa to vlastne robilo bol, ale iny nez sa ocakavalo . To je uz na odbornejsi clanok a nie iba na moje sukromne myslienkove pochody .

"Ukazalo sa, ze jedinou spravnou privatizaciou mali byt od zaciatku standartne transparentne tendre, v ktorych by jednak stat zarobil a zahranicni investori by priniesli know-how a kapital."

Toto je este zlozitejsia otazka keby bolo keby . Ostatne je len otazne ci by bol dostatok volneho a seriozneho kapitalu , ci by sa nejednalo povacsinou o nepriatelske prevzatia, kto by bol v komisiach tendrov (korupcia?), ako dlho by to trvalo?.... Ja netvrdim , ze by to bolo horsie , lepsie , urcite by to bolo ine . Kazda transformacia prinasa svoje rizika.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group