ISSN 1335-8715

12-01-2006   Jozef Filko   EUtópia   verzia pre tlač

Menová (ne)stabilita Eurozóny

Slovensko je už mesiac v systéme ERM II, ktorý možno označiť za čakáreň na prijatie eura. Ivan Mikloš i NBS jasajú. No je to skutočne dôvod na radosť? Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko? Ako by sa naša krajina mohla dopracovať k freebankingu?

Reakcia na príspevok

RE: Stefunko
autor: Jozef Filko
pridané: 14-01-2006 12:38


"To Stefunkovo zdovodnenie je hlupe. To nebezpecenstvo, ktoru koncentracia moci, akejkolvek, prinasa je zjavna a potencial ho zneuzit. Ci stat alebo velke banky.(ostatne ved sa pozrite na dnesnu bankokraciu)"
Konkurencia vytvara tlak na emitentov, aby sa starali o svoju menu. Inak ju ludia zmenia. Bankokracia vznikla na slovensku uz velmi davno. Prikladom by nam mohlo byt Svajciarsko s priblizne 380 bankami. Na slovensku bankova konkurencia existuje velmi obmedzene, nakolko najviac klientov drzia dve byvale statne banky, plus tretia sukromna.

"Miesto toho, aby sa kladol naroky na stat, pretoze peniaze same o sebe nie su ziadnou hodnotou, ale praobycajnym prostriedkom vymeny, laicky - kurzom v akom sa menia dva spotrebne predmety ci sluzby na trhu, naroky v zmysle - co i len jedna "inflacna" koruna na viac(a ten pojem je tiez pochybny narok, pretoze v konecnom dosledku by sa dali emitovat peniaze potom do vysky ekonomickeho rastu pri makropohlade)."
Nedali, peniaze mozme emitovat len v do skutocnej vysky dopytu. Laicky snazime sa udrzat stabilny kurz ponuky a dopytu. Preto je to take tazke, pre tak malu banku akou je NBS.
"Poziadavka konkurencie je v tomto pripade nezmyselna, stat lahko ukontrolovatelny, je uloha ma spocivat len v tom, ze da bankam len tolko papierikov, ake budu ich zlate zasoby, aby mohli dat tieto papieriky ludom, ktory na nich maju podiel.(=banky ich nedaju tlacit samostatne, ale vytlaci im ich "statna tlaciaren", ktora moze byt hoci sukromna)"
Nezmysel. Ved preco sa odstupilo do zlatych rezerv? Preco sa uz dnes takmer ziadna mena nekryje komoditou ako zlato? Nebolo ciastocne krytie zlatom jeden z mnohych problemov, ktore prispeli ku krize na konci 20. rokov?

"Ale ked Stefunko chce byt dosledny, tak verim, ze bude pozadovat aj to, aby kazdy pouzival vlastnu jednotku dlky, vahy, homotnosti, lebo to co ziada je presne o tom istom a daju sa najst aj priklady v minulosti, keby fungovala takato "konkurencia" jednotiek. Ci to bolo na nieco dobre, nech uvazi kazdy sam, ked cita americku tlac."
Dalsi uplny nezmysel. ISO normy a peniaze nie su ani len prirovnatelne. Zatial co mena je penazna komodita (s pohyblivym kruzom), tak ISO norma je jasne definovana NEMENITELNA jednotka! Preto navrhujem, aby sme zaviedli JEDNOTKOVY INDEX pre penaize a komodity, ktory by urcoval jasny a NEMENITELNY kurz voci spotrebytelskemu kosu a zaroven aj kurz voci menam. Ludia by razom z tohto cisla ziskali prehlad ako sa ta ktora mena vyvija.

A co sa tyka tych troch pilierov. To nie je z mojej hlavy. To je uplne bezna teoria.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group