ISSN 1335-8715

12-01-2006   Jozef Filko   EUtópia   verzia pre tlač

Menová (ne)stabilita Eurozóny

Slovensko je už mesiac v systéme ERM II, ktorý možno označiť za čakáreň na prijatie eura. Ivan Mikloš i NBS jasajú. No je to skutočne dôvod na radosť? Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko? Ako by sa naša krajina mohla dopracovať k freebankingu?

Reakcia na príspevok

Stefunko
autor: D
pridané: 14-01-2006 7:26


To Stefunkovo zdovodnenie je hlupe. To nebezpecenstvo, ktoru koncentracia moci, akejkolvek, prinasa je zjavna a potencial ho zneuzit. Ci stat alebo velke banky.(ostatne ved sa pozrite na dnesnu bankokraciu)
Miesto toho, aby sa kladol naroky na stat, pretoze peniaze same o sebe nie su ziadnou hodnotou, ale praobycajnym prostriedkom vymeny, laicky - kurzom v akom sa menia dva spotrebne predmety ci sluzby na trhu, naroky v zmysle - co i len jedna "inflacna" koruna na viac(a ten pojem je tiez pochybny narok, pretoze v konecnom dosledku by sa dali emitovat peniaze potom do vysky ekonomickeho rastu pri makropohlade).
Poziadavka konkurencie je v tomto pripade nezmyselna, stat lahko ukontrolovatelny, je uloha ma spocivat len v tom, ze da bankam len tolko papierikov, ake budu ich zlate zasoby, aby mohli dat tieto papieriky ludom, ktory na nich maju podiel.(=banky ich nedaju tlacit samostatne, ale vytlaci im ich "statna tlaciaren", ktora moze byt hoci sukromna)
Ale ked Stefunko chce byt dosledny, tak verim, ze bude pozadovat aj to, aby kazdy pouzival vlastnu jednotku dlky, vahy, homotnosti, lebo to co ziada je presne o tom istom a daju sa najst aj priklady v minulosti, keby fungovala takato "konkurencia" jednotiek. Ci to bolo na nieco dobre, nech uvazi kazdy sam, ked cita americku tlac.


Nuz a toto co nasleduje je "ucebnicova" definicia plna metafor(nezazlievam Ti to), ktora by sa azda oplatila rozmenit na drobne v zmysle, co to znamena ak hovorime ze.....
"Makroekonomická prax sa dnes opiera o tri piliere. Prvým je voľný kapitál (nepopierateľne), druhým nezávislá menová politika a tretím viazaný menový kurz. Pokiaľ prvý pilier je platný stále (a nepredpokladám, že by sa to niekedy zmenilo), druhý a tretí pilier sú diskutabilné. Preto od nepamäti prebieha diskusia medzi ekonómami, ktorý z uvedených dvoch pilierov je výhodnejší pre ekonomiku. Tak ako sa menia argumenty, mení sa aj názor. A posledných povedzme 50 rokov sa väčšina ekonómov prikláňa na stranu nezávislej menovej politiky, ktorú zosobňujú, do istej miery nezávislé, centrálne banky."


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group