ISSN 1335-8715

29-12-2005   Michal Maťovčík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Ekonómia slobody

„Je možné, že základné premisy hlavného prúdu ekonomickej teórie sú založené na omyle? A ak áno, čo to znamená pre svet, ktorý z týchto mylných téz vychádza po celé generácie? Čo je to spravodlivá cena? V čom spočíva skutočné jadro neúspechu socializmu? Prečo štátne zásahy vždy znižujú blahobyt? Ako treba bojovať proti monopolom? Aká je úloha centrálnych bánk?“ Na tieto a ďalšie otázky dáva odpoveď kniha Martina Štefunka Ekonómia slobody.

Reakcia na príspevok

RE: Trest smrti
autor: D
pridané: 14-01-2006 6:56


Ano. Je to primeranosti a existuje aj specializacia oboch silovych zloziek, hoci prienik, resp. oblasti na ktorych sa podielaju obe zlozky, je jasny. Policia aj armada sa lisia prostriedkami ktorymi disponuju.
Ta akceptovanie zabitia bez "sudu" vsak nie je dane charakterom zlozky, ale charakterom problemu, ohrozenia.
Aj policajt moze pouzit krajne riesenie, tak ako armada nemusi, ako spravne pises Ondro.
A ked to zjednodusime, odhliadneme od nejakych hranicnych pripadov, v oboch pripadoch akceptujeme smrt ako krajne riesenie, zabitie akceptujeme len v pripadoch, ked je proti sebe postaveny zivot obete a agresora. A hovorime o zabiti, nie vrazde, cim vlastne vyjadrujeme to, ze nie zaujem, ale nevyhnutnost, ktorej sme vystaveny je za smrtou agresora, jednotlivca, alebo ich skupiny.
Ale v momente ked ohrozenie nie je akutne, agresor, ktoremu bolo legitimne vpalit pred chvilou gulku do hlavy, keby to inak neslo, stoji s rukami za hlavou pri stene a keby policajt v takejto situacii gulku vpalil, ide o vrazdu.
Z hladiska takejto uvahy je potom trest smrti problematicky. Nejde o bezprostredne ohrozenie, vazan je v cele. Obrazne v zmysle tejto uvahy(radsej to zopakujem,lebo uvaha sa da viest aj inym sposobom), pripravenie odsudeneho o zivot je skor vrazda ako zabitie. Ani rozmer, ktory vniesol Tato, spravodlivy sud a smrt ako trest/rozsudok hoci ako vysledok spravodliveho sudu, na charaktere cinu, zabiti bez preukazatelneho bezprostredneho ohrozenie, len akejsi hrozby...keby...keby...nic nemenia. Podobne sa totiz o "keby keby hrozbe" a to zase priniesol Ondro na inom mieste da hovorit u sirokej skupiny ludi, nielen tych, co uz taky skutok spachali. Takze zostava len rozmer spravodlivosti,zadostucinenia pri hladani rozdielu medzi vrazdou a trestom smrti, bez ohladu na to, za co sa trest smrti vydava. A na to, ci zabitie v zmysle spravodlivosti alebo revanzu povazuje niekto za cin pribuzny skor vrazdu resp. za vrazdu alebo len zabitiu, si musi odpovedat kazdy sam.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group