ISSN 1335-8715

12-01-2006   Jozef Filko   EUtópia   verzia pre tlač

Menová (ne)stabilita Eurozóny

Slovensko je už mesiac v systéme ERM II, ktorý možno označiť za čakáreň na prijatie eura. Ivan Mikloš i NBS jasajú. No je to skutočne dôvod na radosť? Nebol by systém navzájom si konkurujúcich súkromných mien lepšou alternatívou pre Európu i Slovensko? Ako by sa naša krajina mohla dopracovať k freebankingu?

Reakcia na príspevok

RE: Par otazok na uvod
autor: Jozef Filko
pridané: 13-01-2006 11:51


Moj nazor.
I. Je na vyber EU alebo EFTA (Norsko, Island, ...). Ale i samotne clenstvo v EU este nemusi nutne znamenat konec NBS. Ako som uz napisal v clanku, euro je primarne vec politicka nie ekonomicka.

II. No iste mainstream to tvrdi. Rovnako ako mainstream tvrdi ze cla su ospravedlnitelne, ze subvencie maju vyznam a ze regulacia je v istych pripadoch dobra.

III. Suhlasim, toto je asi najzranitelnejsie miesto. Je to vec sposobu motivacie. Uz v clanku som uviedol, ze centralne banky su nezavisle len ciastocne. Casto maju predstavitelia bankovej rady politicke ambicie a podobne. Preto nie vzdy konaju nezavisle. Na druhu stranu spomenie japonsku centralnu banku, ktora je plne pod kontrolou vlady a pritom vykonava velmi dobru menovu politiku. Teda je to vec spravnej volby (Sofiinej volby). Potom je este otazka uplne volneho menoveho trhu, nech moze byt kazda banka emitentom svojej meny (stat urci len mantinely a podmienky). Ale to uz som asi prilis ekonomicky liberalny.
Este jedna vec. Myslim si, ze sa da predpokladat vyssi ekonomicky rast pri pouzivani koruny ako eura. Treba ale ratat s jej vykyvmi kurzu.
Moja otazka je, ma byt centralna banka uplne nezavisla a ako ma byt k stabilite meny motivovany manazment centralnej banky?

IV. Pytam sa, aku hladinu inflacie a sposob jej sirenia akceptujeme. Ide najma o to, na aky ucel tie peniaze banka tlaci. Casto ich totiz tlaci na financovanie povedzme dialnice a tym sposobuje nerovnomernu inflaciu (v postupnosti od stavebnych firiem az po okrajove firmy sa inflacia siri postupne a nerovnomerne).

V. Ako som uz spomenul. EU alebo EFTA.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group