ISSN 1335-8715

08-04-2002   Richard Mátéffy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Spravodlivá vojna, oprávnená obrana, trest smrti

Žijeme v nepokojnej dobe. V dobe vojny v Afganistane, terorizmu, agresivity a násilia, v dobe stúpajúcej neistoty a stále sa zvyšujúcej dynamiky zmien. Je len logické, že človek sa začína pýtať, čo je správne. Majú Američania právo útočiť na Afgáncov a násilím si vynucovať spravodlivosť?

Reakcia na príspevok

RE: Keď vrah o morálke káže.
autor: Martin Hanus
pridané: 31-05-2002 10:20


Recepty premudrelych pacifistov su mozno svojim moralistnym kazanim intelektualne pritazlive, chyba im vsak to najzasadnejsie, co preveruje akekolvek vznesene znejuce myslienky: vztah k realite.
Nie som ziaden vojnovy nadsenec, mal som a mam vazne vyhrady voci kosovskemu tazeniu NATO pred troma rokmi, no na rozdiel od teba mam rozlisovaciu schopnost - nie kazda vojna je nespravodliva. Hlavne ak ide o utok nepriatela proti mojej slobode a bezpecnosti.
Co by si vo svojej moralnej nadradenosti odporucal "skazenym a krvilacnym" Izraelcanom? Nechat sa dobrovolne rozmetat palestinskymi kamikadze-vrahmi, zrusit vlastny stat a odstahovat sa do inej galaxie, alebo sa nadalej branit a postupovat riziko "nevinnych obeti" na palestinskej strane? Alebo nieco medzi? Zivotne rozhodnutia su o konkretnych volbach v konkretnych situaciach, nie o samolubych abstraktnych taraninach.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group