ISSN 1335-8715

29-04-2004   Peter Frišo   Komentáre   verzia pre tlač

Mýli sa Roman Joch?

Západná kultúra je v kríze, čo dnes vníma každý hlbšie zmýšľajúci človek. Táto kríza sa začala vtedy, keď sa vytratil človek, odcudzil sa a stal sa len inteligentnejším zvieraťom. Najprv napadla možnosť existencie transcendentných noriem, potom i existencie prirodzeného poriadku i samotnej prirodzenosti človeka.

Reakcia na príspevok

VSETKYM okrem Dewey-a
autor: liberal
pridané: 06-05-2004 12:55


Povodna otazka - Myli sa Roman Joch ? -
Cely priebeh diskusie nadherne odpoveda na ustrednu temu - v europskej civilizacii sa stratili zakladne humanisticke ideje. Zostal iba prazdny pragmatizmus ( ? ) , aj ten je pragmaticky iba pri zjednodusenom pohlade. Pri podrobnom pohlade je to pragmatizmus povrchny, bezucelny.
A preco toto tvrdim ?
Kazdemu informovanemu cloveku so zakladnymi humanistickymi danostami a logickym myslenim je jasne, ze arabsky terorizmus , komunizmus, antiamerikanizmus ...... su dolezitymi nepriatelmi slobody, humanizmu, civilizacie. Rozsiahla diskusia, v ktorej na jednej strane je obranca uvedenych -izmov je absolutne neproduktivna. DEWEY nikdy nepripusti opak svojich doterajsich tvrdeni.
Za produktivnejsiu povazujem diskusiu , v ktorej by sa inteligentni ludia zaoberali uvahami, ako sa postavit k problemom v uvodnom clanku, ako ucinne sirit medzi ludmi osvetu humanistickych idei, osvetu slobody jednotlivca, potlacania etatizmu, ....
Za velmi dolezite povazujem – najst cestu spojenectva medzi skutocnymi, pravicovymi liberalmi a skutocnymi konzervativcami ( nie katolickymi fundamentalistami ). Tieto dve skupina maju k sebe nazorovo dost blizko, a spojenim by vytvorili ucinnejsiu skupinu schopnu aj cosi v spolocnosti realne zlepsit. Dnes sa tieto skupiny , hlavne vdaka katolickym fundamentalistom a LAVICOVYM liberalom ucinne nicia. A komunisti, nacionalisti, a bezstavovci sa tesia a vitazia.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group