ISSN 1335-8715

14-11-2005   Lukáš Krivošík   EUtópia   verzia pre tlač

Kto z koho?

V čom spočívala v minulosti veľkosť Európy a v širšom zmysle slova, celej západnej civilizácie? Prevezmú hegemóniu nad svetom v 21. storočí Číňania? Nie je ďaleko väčšou výzvou ako Čína občianska vojna, zvádzaná v srdci Západu?

Reakcia na príspevok

planuce oci
autor: vlasto
e-mail: vlasto.sro@pobox.sk
pridané: 05-01-2006 10:56


tento clanok považujem za velmi zaujimavy a mozem povedat, ze zapada do akejsi mojej osobnej nazorovej paradigmy. no v jednom bode by som si dovolil podotknut, ze sa autor mozno odchyluje od podstaty. V odseku o faktoroch uspechu autor popisne vymenuva tieto skutocnosti: „Planúce odhodlanie zmeniť svoj osud, ochota riskovať vlastný život za neistý podnik i misijné nadšenie.“ Ja s nim suhlasim. Mozem dokonca suhlasit aj s backgroundom misijneho nadsenia tej doby, ktore autor uvadza ako: „Oni boli neochvejne presvedčení o správnosti a nadradenosti kresťanskej viery nad poverami pohanov.“ Tu je podla mna vhodne si uvedomit, ze podstatou uspechu bolo nadsenie pre cosi, co bolo v tej dobe objektivne pravdive. Krestanstvo na hranici novoveku bolo pre „pohanov“ prinosom v miere ludskosti, ktoru aj napriek mnohym deformaciam krestanstvo do spolocnosti dokazalo vniest (podobnu ulohu zohralo v europe na prelome staroveku a stredoveku). Podla mna ale v sucasnosti nie je potrebne vytahovat vlajky s krizmi a chapat one misijne nadsenie ako nadsenie pre sirenie krestanstva. Pravda o ludskosti, ktorej krestanstvo napomohlo k preniknutiu do spravovania spolocnosti, je uz dnes vzita a aplikovana (cest vynimkam). Sucasnych nasledovnikov Wasca de Gamu treba vidiet v ludoch pohybujucich sa v roznych oblastiach spolocnosti, stazujucich a pracujucich po krajinach celeho sveta, ktorych spaja cosi ako odhodlanie zmeniť svoj osud, ochota riskovať vlastný socialny život za neistý podnik i misijné nadšenie – ale nie pre sirenie uz raz rozsirenej pravdy o ludskosti, ale pre sirenie pravd z oblasti ekonomie a riadenia spolocnosti. Podstata „moreplavca“ zostava, no institucionalizovaného a elitarskeho krestanstva uz zacinaju mat „moreplavci“ plne zuby ;-)

 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group