ISSN 1335-8715

08-04-2002   Richard Mátéffy   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Spravodlivá vojna, oprávnená obrana, trest smrti

Žijeme v nepokojnej dobe. V dobe vojny v Afganistane, terorizmu, agresivity a násilia, v dobe stúpajúcej neistoty a stále sa zvyšujúcej dynamiky zmien. Je len logické, že človek sa začína pýtať, čo je správne. Majú Američania právo útočiť na Afgáncov a násilím si vynucovať spravodlivosť?

Reakcia na príspevok

Keď vrah o morálke káže.
autor: Tomáš
pridané: 16-05-2002 9:45


"Ak by sme chceli zhodnotiť súčasnú vojnu proti Afganistanu z pozície podmienok spravodlivej vojny, zistíme, že spĺňa jej kritéria. Škoda, ktorá bola, resp. ešte by mohla byť vykonaná je zrejmá - 6000 mŕtvych vo dvojičkách sú tichými svedkami. Prostriedky na vyhnutie sa vojne: Vláda USA sa dlho snažila vyjednávať s Talibanom o vydaní Usamu a Al-Kaídy, ale tí to odmietli. Seriózne podmienky na úspech sa momentálne potvrdzujú vývojom situácie. Primerané použitie zbraní demonštruje presné vyberanie cieľov, vyhýbanie sa plošnému bombardovaniu civilných cieľov či paralelná humanitárna pomoc pre subjekty na oboch stranách frontu. Takže vojna v Afganistane sa dá označiť za spravodlivú. Presne to však budú môcť určiť až generácie, ktoré prídu za nami."

Mili priatelu. Tu ide o tak zjavne pokrivenie moralky a v tvojom pripade faktov i logiky, ze je to az k neviere.
Prvou vecou, ktoru ste zabudoli spomenut je to, ze po bomardovaniach Afganistanu priel o zivot priblizne rovnaky pocet nevinnych civilistov, ako v budove WTC. Takze uvahy o "inteligentom" utoku mozeme poslat do certa. Islo o civilistov, ktori trpeli rezimom, ktory rozhodol bez ich suhlasu o ich osude. A preco? Pretoze narod spojenych statov tuzil po odplate a dockal sa. Za obet padlo rovnake mnozstvo nevinnych ludi, ludi, ktory sa konanie Al-kaidy neniesli ziadnu, ani len moralnu zodpovednost. A Bush? Moralny politik by sa snazil ukludnit emocie ludi, nech by to pre neho z politickeho hladiska znamenalo v buducich volbach cokolvek a nie z nich tazit a este ich zvysovat. Lenze Bush si bol vedomy, ze moze dosiahnut podobny zisk, ako jeho otec po bombardovani Iraku. A konal. Bez ohladu na dosledky. Humanitarne organizacie varovali, ze bombardovanie prerusi humanitarne dodavky krajine a hrozi hladomor. Ziadali aj o prerusenie bombardovania. Odpovedou bola totalna ignoracia zo strany USA. Nalety zvysili utrpenie uz trpiaceho naroda. Mnozstva utecencov, ktory prisli o vsetko, radikalne zvysenie poctu ludi vystavenych podvyzive, ktorej nasledky sa neprejavia hned. Hodnota obete v USA mala tusim 2000000$ a aku hodnotu mala rovnocenna obet v Afganistane?
No a mozno diskutovat, ako vlastne vznikol fenomem Bin Ladin? Kto sa za pomoci USA dostal v Afganistane k moci, kto je ta Severna aliancia, ktora za uplatu a zbranami Spojenych statov porazila Taliban.

s pozdravom a uctou
Tomáš Dewey

P.S. K trestu smrti možno neskôr. Milí priateľu, jedna rada. Skúste sa menej obracať na konvenčné doktríny, používať menej kvetnatých prívlastkov a trochu viac používajte vlastnú inteligenciu. Zjavne nie ste hlupák, tak nedegradujte svoje myslenie.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group