ISSN 1335-8715

21-04-2004   Lukáš Krivošík   Slovenská otázka   verzia pre tlač

Slovenská otázka ako kríza slobody a morálky

„Prosíme slovenských zákazníkov, aby nekradli!“ S podobnými nápismi v rakúskych obchodíkoch, napísaných lámanou slovenčinou, je možné stretnúť sa ešte dnes. Táto výzva, ktorá musí zahanbiť vari každého Slováka, je skvelým zhmotnením toho, čo minimálne v podvedomí cíti každý z nás.

Reakcia na príspevok

diskutujucim
autor: Lukas Krivosik
e-mail: a@b.c
pridané: 27-04-2004 17:12


KDH zaklada danovu politiku na nejakom vysokom prerozdelovani? Ved prave KDH urobilo z rovnej dane skutocnu temu.

Jasne, aj tam existuju krestanski socialisti, ale je tam kopa mladych ludi, ktory uz nestavaju trh proti krestanstvu. Su to napr. Milan Krajniak, Michal Novota, atd. ktorych mozno na verejnosti nevidiet az tak, ale ich nazor je v KDH pritomny.

Dalej, KDH sa meni aj tym, ze uz rozlisuje a ten liberalizmus, ktory treba porazit je liberalizmus lavicovy, nie klasicky.

KDH nie je bezchybne, ale je to jedina slovenska konzervativna strana, ktora ma podla mna perspektivu a oplati sa na jej vyvoji pracovat.

K tomu caritas: ja myslim, ze poziadavka solidarity bohatych s chudobnymi, ako ju stavia socialna nauka cirkvi je opravnena. Tym ale netvrdim, ze tuto solidaritu ma robit stat prostrednictvom prerozdelovania. To by bolo prilis jednoduche.

Naopak, ja tvrdim, ze solidarita sa ma prejavit tak, ze bud realne pre trpiacich a chudobnych nieco spravim, alebo aspon podporime tych, co sa o tuto pracu staraju.

K tomu dlhemu clanku PetraS: myslim, ze tvoj prispevok je prilisna intelektualcina. Problem nie je v tom, ze by nikto na Slovensku nemal nikdy viziu. Problem je v tom ze nase elity boli prilis odtrhnute od realnych potrieb ludi tam dole.

Problemom nie je, ze ja a ty mame odlisny nazor a odlisnu viziu. Problem je, ze sofer autobusu medzi Kamencom a Novakmi sa nezaujima ani o tvoju ani o moju, o ziadnu viziu.

Slovensko je v skutocnosti krajne konzumna krajina. Problem konzumizmu je {trochu vulgarne povedane}v tom, ze ked nieco skonzumujes, prejde to traviacou sustavou a potom sa to zmeni na hovno. Teda, trvale hodnoty u nas velmi sancu nemaju.

Dovod pre nezaujem o nejake hlbsie hodnoty a predovsetkym o ich dodrziavanie v realnom zivote je podla mna v nasom sebaobraze ako o narode heilotov.

Mnohi intelektuali minulosti sa uz snazili zjednotit narod pod zastavami svojich koncepcii. Len jedine sa zatial neskusilo: dat ludom sancu, aby vo svojom zivote sledovali svoju vlastnu viziu.

To bude predbezne najslubnejsie. A casom pridu aj hodnoty.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group