ISSN 1335-8715

29-12-2005   Michal Maťovčík   Slobodný trh   verzia pre tlač

Ekonómia slobody

„Je možné, že základné premisy hlavného prúdu ekonomickej teórie sú založené na omyle? A ak áno, čo to znamená pre svet, ktorý z týchto mylných téz vychádza po celé generácie? Čo je to spravodlivá cena? V čom spočíva skutočné jadro neúspechu socializmu? Prečo štátne zásahy vždy znižujú blahobyt? Ako treba bojovať proti monopolom? Aká je úloha centrálnych bánk?“ Na tieto a ďalšie otázky dáva odpoveď kniha Martina Štefunka Ekonómia slobody.

Reakcia na príspevok

RE: Reklama na knihu ?
autor: D
pridané: 30-12-2005 20:29


Myslim, ze ju recenzoval aj v OS.(myslim, ze slo o vyber prac "Rekonstrukcia liberalizmu", nic ine z jeho velmi rozsiahleho diela u nas zatial nevyslo. Velmi malo na pochopenie Deweya.(je nevyhnutna minimalne znalost/pochopenie pragmatickeho pozadia). Vyvazeny a vecny je predslov Visnovskeho.

Predpokladam, ze si dobre zorientovany v diele Deweya, ked si dovolis tento nadpis vydavat za dokaz jeho "nestratenosti". Takze ktore stranky Deweya hodnotis ako kulturny marxizmus?

...aha...nasiel som to, bal som sa ze to bude medzi knihami v pivnici..odcitujem nieco z doslovu ku Hobhouseovmu Liberalizmu od Stefunka...

"Hobhouse sa domnieva, ze rozdiely medzi starym a novym liberalizmom ovela mensie ako sa vtedy tvrdilo. S tymto Hobhousovym postrehom mozno len suhlasit. Ved prave teoreticke nedostaticka a prakticka utopickost zakladnej idei klasickeho liberalizmu - minimalneho resp. obmedzeneho statu viedli k jej nahradeniu libertarianskou koncepciou[odvazne tvrdenie,mozno v Stefunkovej hlave, ale to najlepsie len pride] cisto slobodnej spolocnosti(bez akychkolvek statnych zasahov), zalozene vylucne na sukromnom vlastnictve."

[v poznamka sa odvolava na Hoppeho, kam si vraj treba ist pre blizsie vysvetlenie]
Takze udajne utopisticke stranky klasickeho liberalizmu, hoci sa ukazalo ze tato idea pomohla lamat dejiny, mala obrovsky prakticky vyznam pri presadzovani spolocenskych zmien, ktore sa podarilo nakoniec dosiahnut, "nahradil" anachokapitalizmus, ten anachrokapitalizmus, ktory do absurnosti dotiahol prezite[hoci opat prakticke] predstavy Locka o vlastnicve, jeho "povode". A praktickost a neutopickost anarchokapitalizmu? Cira neprakticka utopia v mnohom podobna prave marxizmu, ktorym sa tak rad ohana.
Nechcem sa venovat celemu doslovu, su tam aj dalsie "perly".


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group