ISSN 1335-8715

01-12-2005   Matúš Demko   Ideológia   verzia pre tlač

Bärbel Debus: Islamský fundamentalizmus – ideály a realita (preklad)

Ponúkame vám analýzu Islamského fundamentalizmu, ktorú vypracoval Bärbel Debus. Uverejnená bola na serveri Institute for Islamic Studies, www.islaminstitut.de. Článok preložil redaktor Pravého Spektra Matúš Demko.

Reakcia na príspevok

RE: K veci!
autor: D
pridané: 21-12-2005 21:33


Ziadna zhoda okolnosti, prave to je jednym zo zdrojov konfliktu.(aj ked rozhodne nie jedinym). Korene siahaju az do cias boja o uznanie nabozenskej slobody, ktoru presadzovali liberali a spolu s nou ako ruka v ruka aj pravo na irske sebaurcenie.
Inak velmi lahko, presne ako si to urobil ty, sa da zredukovat aj fenomen islamskych teroristickych skupin...
Dnes uz cirkev rozhodne v tomto smere plni pozitivnu rolu, ale vzdy to tak nebolo. Dokonca vraj existoval aj nejaky vybojny papez, ked sa uz nechceme bavit zase o krizovych vypravach.Okrem toho sa da poukazat na podporu, ktoru cirkev davala niektoremu zo superiacich klanov v minulosti.
OK, konaju voci cirkvy...a nemusime ist daleko, aj Sokol konal voci cirkvy a stale je tam...aj fundamentalisti konaju voci islamu, moze povedat hocktory moslim. Ze takych poznas malo? Tak sa vratme do stredoveku a mrknime sa do hlav sudobych katolikov co si mysleli napr. o zidoch, ako sa k nim chovali, ked uz zovseobecnujeme...
"Keď si ho teda zvolili, asi reprezentuje ich názory."
Nuz nebudem riesit Iran, ale povedzme ze reprezentuje, co z toho vypliva pre vyznavacov Islamu a Koranu vo vseobecnosti?

"že za násilie na Blízkom východe môžu vlastne židia"
Nic take z toho nevypliva ani si nemyslim. Mozu za neho aj zidia samozrejme, ale rozhodne nie len. Ved zidia organizovali polovojenske jednotky ktore masakrovali po vojne tak anglicanov ako aj arabskych domorodcov. Nehovorim neskorsich izraelsko - arabskych vojnach. Potom sa to samozrejme otocilo, Zidia ziskali stat, posvatenie OSN, financnu a vojensku pomoc a arabom "zostalo to", s cim uspeli zidia voci anglicanom a potom domorodym arabom - terorizmus. Nuz a kruh nasilia sa uzavrel.

Nenavist je pritomna, to sa myslis, aj navzajom medzi jednotlivymi skupinami, ale post kolonialnom svete bolo mnoho impulozov preto, aby sa objavil akysi spolocny neprietel...nie krestania - zapad. Nie krestanstvo, ale "zapadne nabozenstvo". Ano aj napr. za to, ze izrel bol podporovany, aj za to, ze Irak bol podporovany, aj za to, ze Jordansko bolo podporovane atd. atd.
"Hovorím len, že ho islam umožňuje"
a ja hovorim, ze presne v taktom zmysle ako krestanstvo, ale aj ten judaizmus, ked ho uz spominas.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group