ISSN 1335-8715

29-03-2004   redakcia   Komentáre   verzia pre tlač

Prečo voliť Františka Mikloška

Žijeme akoby v schizofrenickej krajine. Keď sa ľudí v prieskumoch pýtajú, aký má byť nový prezident, hovoria, že má byť čestný, pravdovravný, bezúhonný..., skrátka medový. Keď však vyjadrujú svoje sympatie konkrétnym kandidátom, na prvých miestach sa striedajú osoby, ktoré ideál čestnosti a bezúhonnosti popierali celým svojím životným príbehom.

Reakcia na príspevok

Tak ziarivo zase Gasparovica nevidim
autor: Peter Botev
pridané: 06-04-2004 21:40


Zo Sme:

Mečiar, Gašparovič a Kaddáfí

Zahraniční a domáci experti hlásia, že prezidentské voľby sa opäť zvrhli na výber menšieho zla. Máme pre nich vynikajúcu správu - niet menšieho zla a druhé kolo o ňom naozaj nebude.

Vynechajme filozofickú polemiku, že menšie zlo je zástierka mravného relativizmu. Lepšie sú politické argumenty. Vladimír Mečiar, teda na prvý a druhý pohľad zlo (naj)väčšie, má skvelé motívy, aby úrad vykonával v maximálne "friendly" štýle. Šesť rokov sleduje dve priority - zahladenie trestnoprávnych následkov svojho pôsobenia a prelomenie medzinárodnej izolácie. Existujú lepšie východiská pre harmóniu a porozumenie v ústavnom trojuholníku? Mečiar by znamenal koniec zápasu inštitúcií, ktorý sprevádzal Slovensko počas celej štátnej existencie. Dzurinda, Bugár a spol. snímu z Mečiara kliatbu demaršov a vylúčenia. A slávnostne ho uvedú ako obráteného hriešnika za bruselský stôl, za čo inkasujú - okrem slušného podpisovania zákonov - aj politické garancie prežitia, keďže Mečiar sa netají, že chce zostať aj na čele HZDS. Aj hnutie predsa potrebuje akceptáciu, nielen predseda. Ani Brusel z obchodu nezaplače: Mečiar je už dávno eurofederalista a najväčší zástanca francúzsko-nemeckej predstavy euroústavy.

Ivan Gašparovič, na prvý i druhý pohľad zlo (evidentne?) menšie, ide do boja s podporou extrémistickej opozície. Smer a radikálni národniari sú dnes väčším ohrozením demokracie a reforiem ako HZDS. Nikto netvrdí, že Fico a Slota si zmluvne zaviazali Gašparoviča, ale istý politický dlh by si v prípade zvolenia do úradu priniesol. Vzhľadom na svoje pozadie je Gašparovič jednoznačne horšia voľba.

Týmto nie je povedané, že Mečiar je menšie zlo. Ani náhodou. Povedané je len toľko, že všetko je relatívne, platinovo-irídiový meter na zlo neexistuje a ak sa Blair objal s Kaddáfím, prečo by sa nemohol Verheugen s Mečiarom. Kto je väčšie zlo - Mečiar alebo Kaddáfí? Kto je menšie zlo - Mečiar alebo Gašparovič? Čo sú to vôbec za otázky?


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2021 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group