ISSN 1335-8715

10-12-2005   Martin Hanus   Kultúrna vojna   verzia pre tlač

Nezabíjajte ma, prosím

Holandská vláda predložila zákon, ktorý umožňuje eutanáziu nevyliečiteľne chorých detí do dvanásť rokov so súhlasom rodičov. Krajina tolerancie, ktorá je pre mnohých vzorom a západným predvojom nových etických prístupov, tak prelamuje poslednú hrádzu. Kam smeruje postkresťanská civilizácia?

Reakcia na príspevok

RE: Jadro problemu.
autor: D
pridané: 15-12-2005 17:32


"Dovoliť = brániť inému brániť"
To si pekne napisal, nikdy ma nenapadla takato jednoducha formulacia, ktora vystihuje cely problem. Mozem si to osvojit?

Problem je len v tom, ze sa zacalo dost casto chapat zle "pozitivne pravo" vs. "prirodzene pravo"
a zacalo sa to chapat tak ako vyssie - "pozitivne prava" vs. "negativne prava". Pritom takto ponate "pozitivne aj negativne prava" su uplne jasne pozitivne v tom klasickom zmysle.
Nuz asi na to je dobra ta negacia, poukazat na to, ze to delenie je nezmyselne a vykonstuovane a zbytocne. Dokonca, keby si dal priklad, nie vzdy by som sa musel uchylit k priamej negacii.
Neviem preco je to tak, vacsinou sa tie negativne nejako odvadzaju paradoxne od klasicko liberalnych prirodzenych prav a tu uz pravo na majetok je dane "pozitivne"...mas pravo na uzivanie plodov svojej prace, ktore su zhmotnene v majetku..."negativne"(ako dovetok)...nikto ti nesmie beztrestne siahnut na tvoj zivot
pravo na zivot..."pozitivne"...mas pravo nakladat so svojim zivotom podla vlastneho uvazenia..."negativne" nikto ti nam nemoze siahnut...
sloboda...mas pravo uzivat si slobodu, pokym nevstupujes pri jej uplanovani do slobody inych...nikto ti na nu nemoze betrestne siahnut, nevstupujes do slobody inych.


 
Meno:
E-mail:
Web stránka:
Predmet:
Text správy:

Zadajte iniciály Pravého Spektra - PS:
(antispamová ochrana)
 
 

Upozornenie

Príspevky v diskusii k článku sú osobnými názormi jednotlivých čitateľov. Redakcia Pravého Spektra za ich obsah nenesie žiadnu zodpovednosť.

Diskusné príspevky, ktoré sú v rozpore so zákonom budú odstránené.

O problematických príspevkoch nám môžete dať vedieť e-mailom na adresu redakcie.

Copyright © 2001-2024 Pravé Spektrum, občianske združenie
Stránka používa redakčný a publikačný systém Metafox od Platon Group